Zasiłek chorobowy w Niemczech

1363895648_03Przez pierwsze 6 tygodni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika pracodawca jest zobowiązany do dalszego płacenia wynagrodzenia (§ 3 Entgeltfortzahlungsgesetz). Od 7 tygodnia trwania niezdolności do pracy pracodawca zostaje zwolniony z tego obowiązku a pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego wobec kasy chorych (§ 44 Sozialgesetzbuch V).  W przeciwieństwie do wynagrodzenia chorobowego, które wynosi 100 % wcześniejszego średniego wynagrodzenia pracownika, zasiłek chorobowy nie przekracza 90 % kwoty wynagrodzenia netto. 

W przypadku rozwiązania stosunku pracy w trakcie trwania choroby, pracodawca zostaje zwolniony z obowiązku płacenia wynagrodzenia chorobowego a pracownik może już przed upływem 6 tygodni domagać się wypłaty zasiłku chorobowego od kasy chorych. Rozwiązanie stosunku pracy po zachorowaniu pracownika nie ma wpływu na jego roszczenia wobec kasy chorych, wystarczające jest, aby pracownik w chwili zachorowania był jeszcze zatrudniony i był objęty ubezpieczeniem chorobowym (wyrok Krajowego Sądu Społecznego w Monachium z dnia 06.03.2008, sygn. akt L 4 KR 268/06).

W przypadku gdy niezdolność do pracy stwierdza lekarz niemiecki, pracownik nie musi troszczyć się o powiadomienie kasy chorych, uczyni to za niego lekarz. W przypadku jednak gdy niezdolność do pracy stwierdzi lekarz polski, pracownik powinien samodzielnie powiadomić kasę chorych. W przypadku braku powiadomienia kasa chorych ma prawo do odmowy wypłaty zasiłku chorobowego za okres do chwili wpłynięcia powiadomienia o niezdolności do pracy. Pracodawca niemiecki nie informuje kasy chorych o chorobie pracownika i nie jest też do tego zobowiązany. Aby nie utracić częściowo prawa do zasiłku należy dlatego w przypadku gdy niezdolność do pracy stwierdzi lekarz polski, samodzielnie zadbać o powiadomienie kasy chorych, jeżeli prognozowany okres trwania choroby przekracza 6 tygodni lub należy liczyć się z wcześniejszym zakończeniem stosunku pracy.

Podstawy prawne: Entgeltfortzahlungsgesetz, Sozialgesetzbuch V

Wyrok Sądu Społecznego w Monachium z sprawie L4 KR 268/06

22 myśli nt. „Zasiłek chorobowy w Niemczech

 1. Opiekuje sie osoba starsza prywatnie.Zachorowalam i znalazlam sie w szpitalu.Czy jest mozliwosc dostania jakiegokolwiek swiadczenia w trakcie choroby?

 2. Krankengeld przysługuje jedynie, jeżeli przed zachorowaniem była Pani zatrudniona na umowie o pracę.

 3. Ile wynsi zasilek chorobowy w % wyplacony z KKH jezeli choruje ponad 2 miesiace z rzedu

 4. Zasiłek chorobowy (Krankengeld) wynosi 70 % regularnego wynagrodzenie brutto.

 5. Witam mam pytanie odnośnie wypłaty zasiłku chorobowego mianowicie byłem zatrudniony w firmie od 15.05.17 na okres próbny 6 miesięcy po jako kierowca. Po zjeździe na tygodniowy odpoczynek do Polski 25.06.17 rozchorowalem się i dostałem od lekarza zwolnienie do 09.07.17 w międzyczasie otrzymałem wypowiedzenie ze z dniem 19.07.17 zostanę zwolniony. Otrzymałem wynagrodzenie tylko za lipiec i teraz moje pytanie po tym czasie powinna płacic mi chorobowe Aok czy już mi się nie należy zaznaczę że chorował do 5.10.17 i wysyłałem wszystkie zwolnienia do Aok dzwoniąc tam twierdzili że wszystko ok i wypłaca wszystko razem po zakończeniu choroby. Ciągnęło się to do stycznia bieżącego roku i 10 stycznia otrzymałem 903e za okres choroby od 19.07.17-15.08.17 za resztę powiedzieli ze mi się nie należy bo nie byłem już ubezpieczony a wcześniej twierdzili że wszystko ok co mogę z tym zrobić? Proszę o kontakt w celu dokładniejszego wyjaśnienia sprawy.

 6. Pracodawca powinien płacić do 19.07.2017, potem płaci AOK. AOK powinna płacić przez cały okres choroby. Należy jedynie dbać o ciągłość zaświadczeń lekarskich. Informacja, że od 16.08.2017 nie był Pan już ubezpieczony, jest nieprawidłowa. Powinien Pan odwołać się od decyzji AOK. Ma Pan miesiąc czasu od daty doręczenia decyzji. Pouczenia o prawie do odwołania powinno znajdować się na ostatniej stronie decyzji.

 7. A czy wiadomo do którego dnia miesiąca DAK wypłaca zasiłek chorobowy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 8. Witam. Mam umowe z firma na stale, od czerwca mam problemy z kregoslupem. W czerwcu bylam 2 tyg na zwoleniu, potem w lipcu 2 dni, a od 1. sierpnia do polowy wrzesnia bede na zwoleniu 6 tyg I 3 dni. Miedzy zwolenieniami chodzilam normalnie do pracy. Myslalam, ze przejede na platnosc AOK tylko na te 3 dni po przekroczeniu max 6 tyg placonycn przez firme. AOK skontaktowalo sie ze mna telefonicznie i stwierdzilo, ze skoro jest to ten sam problem, to oni policza sobie ciaglosc zwolnien od pierwszego zwolenia czyli od czerwca. Nie sadzilam, ze Maja prawo dodawac sobie pojedyncze zwolnienia, gdzie przeciez pomiedzy nimi bylam normalnie w pracy. Sadzilam, ze dopiero jak przekrocze ciagle 6 tyg wtedy dopiero AOK zaczyna wyplacac krankengeld. Jako ze otrzymalam juz wynagrodzenia za czerwiec, lipiec I sierpien, nie wiem jak oni chca przejac platnosc za wieksza ilosc dni niz bede na zwoleniu we wrzesniu. Prosze o porade, nie wiem czy powinnam skontaktowac sie z jakims prawnilkiem. Nikt kogo znam nigdy nie slyszal o czym takim jak sumowanie zwolenien za rozne miesiace, tylko dlatego ze przeczyna zwoleniania byla taka sama. Czy cos takiego w ogole moze byc ciagloscia?

 9. Witam, czy od tego co przeslali mi z DAK na konto trzeba jeszcze opłacacic jakieś składki? Wychodzi mi wynagrodzenie większe niż w przypadku normalnej pracy. Jak się oblicza wysokość zasiłku? Ostatnie wynagrodzenie czy jakaś średnia? Co z dietami, ktore dostaje?
  Dziękuję i pozdrawiam.

 10. 12.10.zjechalem na urlop do polski. Od 14.10 jestem na chorobowym które mam do 3.12 W dniu 24.10 mój pracodawca przesłał mi wypowiedzenie za porozumieniem stron. Czy przysluguje mi zasiłek chorobowy z aok . Zwolnienia lekarskie wysyłałem do pracodawcy jak i AOK

 11. @Katarzyna
  Kasa odprowadza składki do wszystkich ubezpieczeń. Kasa płaci 70% średniego wynagrodzenia brutto. Kwota powinna być niższa niż w przpadku normalnej pracy.

 12. @Gosir
  Jeżeli choroba zaczęła się w trakcie trwania stosunku pracy, to kasa płaci do końca choroby, nawet jeżeli stosunek pracy ulegnie wcześniej rozwiązaniu.

 13. Jestem na L4 już od 13.08.2018. Do 23.09. Płacił mi pracodawca. Do dziś nie otrzymałam z DAk ani jednego euro krankengeld.. Kilka dni temu na infolinię usłyszałam że nie wypłaca mi świadczenia od17-30paz bo za późno dostarczyłam zwolnienie. Lecze się u Niemieckiego lekarza. W odwołaniu napisali że nie wypłaca bo nie wywiązała się z terminów. Maja je ale nie zapłacą za nie. Czy tak mogą? Ja rozumiem moja wina i źle zrozumiałam kobietę z infolini Dak która mówiła że się nie spieszy.

 14. @Beata
  Jeżeli jest luka w zwolnieniach, jedno kończy się przykładowo we wtorek, kolejne zaczyna dopiero od czwartku, to od środy nie przysługują już dalsze świadczenia. Samo opóźnione dostarczenie zwolnienia (o ile nie ma luki) nie powinno natomiast mieć wpływu na Krankengeld. Może się Pani odwołać od decyzji w terminie miesiąca od daty doręczenia.

 15. Nie ma żadnej luki jest ciągłość. Napisałam emaila z wytłumaczeniem dlaczego dostarczyłam z opóźnieniem. Poza tym juz dwa miesiace jestem bez pieniedzy a oni sie upieraja ze za miesiac nie zaplaca .Pismo zwrotne w formie elektronicznej przyszło odmowne. Jest jakaś ustawa na którą mogę się powołać? Teraz już napisze na papierze. Mogą mnie zostawić bez środków do życia gdzie muszę płacić i leczyć się?. Bardzo dziękuję za pomoc

 16. Prawo do Krankengeldu jest uregulowane w SGB V. Bez zapoznania się z aktami sprawy nic więcej nie mogę doradzić.

 17. Witam serdecznie
  Zacznę może od tego że prace w Niemczech przez pośrednika zaczęłam 04.07.2018 roku umowa była do końca grudnia 2018.Na chorobowe poszłam od 04.09.2018 dostałam dwutygodniowe wypowiedzenie z pracy ale dalej jestem nieprzerwanie na zwolnieniu.Za okres do ostatniego dnia na wypowiedzeniu wypłacił mi pracodawca, lecze się w Polsce u polskiego lekarza.Poniewaz w Polsce obowiązuje tajemnica lekarz tylko na oryginalnym druku l4 wpisuje kod choroby,ponieważ w Niemczech jest to wymagane lekarz wpisuje kod ręcznie aok ma do mnie problem że nie jest wpisany kod choroby.Jest podpisany ręcznie w innym miejscu ponieważ zwolnienie wystawiane jest komputerowo i nie ma możliwości wpisania kodu w daną rubrykę. Czy aok ma podstawy aby przez to nie wypłacić mi zasiłku? I czy muszę wypełniać wniosek u lekarza o niezdolności do pracy? Nigdzie nie mogę znaleźć gdzie taki wniosek pobrać a aok też nic takiego do wypełnienia nie przysłali.

 18. Witam, mam dwa pytania związane z wypłatą zasiłku chorobowego z AOK+. Poszłam na zwolnienie z powodu nadciśnienia, łącznie zwolnienie trwało 6 tygodni , cały czas byłam diagnozowana i okazało się,że nadciśnienie może być spowodowane chorobą kręgosłupa. Schorzenie jest na tyle poważne, że muszę się nadal leczyć, prawdopodobnie czeka mnie operacja na kręgosłup i długa rehabilitacja. Czy zmiana na kolejnych zwolnieniach lekarskich nr statystycznego choroby może być podstawą do niewypłacenia zasiłku? Drugie pytanie dotyczy długości wypłacania zasiłku. Czy jeśli w 2017 roku byłam na zwolnieniu z powodu depresji to czy ten okres skróci mi automatycznie okres pobierania zasiłku obecnie?
  Dodam, że pracowałam nieprzerwanie przez 3 lata, obecnie zostałam zwolniona (podczas trwania choroby).

 19. Witam, mam dwa pytania dotyczące wypłaty zasiłku z AOK. Czy jeśli dwa poprzednie zwolnienia chorobowe były wystawione z powodu nadciśnienia a wskutek dalszej diagnostyki wykryto, że może być ono związane z chorobą kręgosłupa to czy kolejne zwolnienia mogą mieć inny numer statystyczny choroby? Zwolnienia następują kolejno po sobie, czeka mnie długotrwałe leczenie, operacja i rehabilitacja a nadciśnienie na które początkowo byłam leczona może mieć związek z chorobą kręgosłupa. Drugie pytanie; czy jeśli w 2017 roku wykorzystałam pół roku zwolnienia chorobowego i pobierałam zasiłek ( na inny rodzaj choroby) to czy te okresy pobierania zasiłku (z 2017 i obecnie) zsumują się ? Dziękuję za odpowiedź

 20. @Honorata
  Polskie elektroniczne zwolnienia będą z pewnością prowadziły do problemów z niemieckim kasami i pracodawcami. Proponuję zwolnić lekarza z tajemnicy i poprosić o (dodatkowe) pisemne zaświadczenie o niezdolności do pracy dla AOK. Nie musi ono spełniać polskich wymogów.

 21. @Małgorzata
  AOK płaci przez maksymalnie 78 tygodnie z tytułu jednej choroby. Jeżeli nadciśnienie wynika z choroby kręgosłupa, to jest to jedna choroba, ale trzeba będzie to ewentualnie wyjaśnić kasie chorych.

 22. @Małgorzata
  Okresy świadczeniowe z tytułu różnych chorób nie sumują się, jeżeli między tymi okresami była przerwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *