Zasiłek chorobowy w Niemczech

1363895648_03Przez pierwsze 6 tygodni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika pracodawca jest zobowiązany do dalszego płacenia wynagrodzenia (§ 3 Entgeltfortzahlungsgesetz). Od 7 tygodnia trwania niezdolności do pracy pracodawca zostaje zwolniony z tego obowiązku a pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego wobec kasy chorych (§ 44 Sozialgesetzbuch V).  W przeciwieństwie do wynagrodzenia chorobowego, które wynosi 100 % wcześniejszego średniego wynagrodzenia pracownika, zasiłek chorobowy nie przekracza 90 % kwoty wynagrodzenia netto. 

W przypadku rozwiązania stosunku pracy w trakcie trwania choroby, pracodawca zostaje zwolniony z obowiązku płacenia wynagrodzenia chorobowego a pracownik może już przed upływem 6 tygodni domagać się wypłaty zasiłku chorobowego od kasy chorych. Rozwiązanie stosunku pracy po zachorowaniu pracownika nie ma wpływu na jego roszczenia wobec kasy chorych, wystarczające jest, aby pracownik w chwili zachorowania był jeszcze zatrudniony i był objęty ubezpieczeniem chorobowym (wyrok Krajowego Sądu Społecznego w Monachium z dnia 06.03.2008, sygn. akt L 4 KR 268/06).

W przypadku gdy niezdolność do pracy stwierdza lekarz niemiecki, pracownik nie musi troszczyć się o powiadomienie kasy chorych, uczyni to za niego lekarz. W przypadku jednak gdy niezdolność do pracy stwierdzi lekarz polski, pracownik powinien samodzielnie powiadomić kasę chorych. W przypadku braku powiadomienia kasa chorych ma prawo do odmowy wypłaty zasiłku chorobowego za okres do chwili wpłynięcia powiadomienia o niezdolności do pracy. Pracodawca niemiecki nie informuje kasy chorych o chorobie pracownika i nie jest też do tego zobowiązany. Aby nie utracić częściowo prawa do zasiłku należy dlatego w przypadku gdy niezdolność do pracy stwierdzi lekarz polski, samodzielnie zadbać o powiadomienie kasy chorych, jeżeli prognozowany okres trwania choroby przekracza 6 tygodni lub należy liczyć się z wcześniejszym zakończeniem stosunku pracy.

Podstawy prawne: Entgeltfortzahlungsgesetz, Sozialgesetzbuch V

Wyrok Sądu Społecznego w Monachium z sprawie L4 KR 268/06

7 myśli nt. „Zasiłek chorobowy w Niemczech

  1. Opiekuje sie osoba starsza prywatnie.Zachorowalam i znalazlam sie w szpitalu.Czy jest mozliwosc dostania jakiegokolwiek swiadczenia w trakcie choroby?

  2. Krankengeld przysługuje jedynie, jeżeli przed zachorowaniem była Pani zatrudniona na umowie o pracę.

  3. Ile wynsi zasilek chorobowy w % wyplacony z KKH jezeli choruje ponad 2 miesiace z rzedu

  4. Zasiłek chorobowy (Krankengeld) wynosi 70 % regularnego wynagrodzenie brutto.

  5. Witam mam pytanie odnośnie wypłaty zasiłku chorobowego mianowicie byłem zatrudniony w firmie od 15.05.17 na okres próbny 6 miesięcy po jako kierowca. Po zjeździe na tygodniowy odpoczynek do Polski 25.06.17 rozchorowalem się i dostałem od lekarza zwolnienie do 09.07.17 w międzyczasie otrzymałem wypowiedzenie ze z dniem 19.07.17 zostanę zwolniony. Otrzymałem wynagrodzenie tylko za lipiec i teraz moje pytanie po tym czasie powinna płacic mi chorobowe Aok czy już mi się nie należy zaznaczę że chorował do 5.10.17 i wysyłałem wszystkie zwolnienia do Aok dzwoniąc tam twierdzili że wszystko ok i wypłaca wszystko razem po zakończeniu choroby. Ciągnęło się to do stycznia bieżącego roku i 10 stycznia otrzymałem 903e za okres choroby od 19.07.17-15.08.17 za resztę powiedzieli ze mi się nie należy bo nie byłem już ubezpieczony a wcześniej twierdzili że wszystko ok co mogę z tym zrobić? Proszę o kontakt w celu dokładniejszego wyjaśnienia sprawy.

  6. Pracodawca powinien płacić do 19.07.2017, potem płaci AOK. AOK powinna płacić przez cały okres choroby. Należy jedynie dbać o ciągłość zaświadczeń lekarskich. Informacja, że od 16.08.2017 nie był Pan już ubezpieczony, jest nieprawidłowa. Powinien Pan odwołać się od decyzji AOK. Ma Pan miesiąc czasu od daty doręczenia decyzji. Pouczenia o prawie do odwołania powinno znajdować się na ostatniej stronie decyzji.

  7. A czy wiadomo do którego dnia miesiąca DAK wypłaca zasiłek chorobowy?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *