Zasiłek chorobowy w Niemczech

1363895648_03Przez pierwsze 6 tygodni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika pracodawca jest zobowiązany do dalszego płacenia wynagrodzenia (§ 3 Entgeltfortzahlungsgesetz). Od 7 tygodnia trwania niezdolności do pracy pracodawca zostaje zwolniony z tego obowiązku a pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego wobec kasy chorych (§ 44 Sozialgesetzbuch V).  W przeciwieństwie do wynagrodzenia chorobowego, które wynosi 100 % wcześniejszego średniego wynagrodzenia pracownika, zasiłek chorobowy nie przekracza 90 % kwoty wynagrodzenia netto. 

W przypadku rozwiązania stosunku pracy w trakcie trwania choroby, pracodawca zostaje zwolniony z obowiązku płacenia wynagrodzenia chorobowego a pracownik może już przed upływem 6 tygodni domagać się wypłaty zasiłku chorobowego od kasy chorych. Rozwiązanie stosunku pracy po zachorowaniu pracownika nie ma wpływu na jego roszczenia wobec kasy chorych, wystarczające jest, aby pracownik w chwili zachorowania był jeszcze zatrudniony i był objęty ubezpieczeniem chorobowym (wyrok Krajowego Sądu Społecznego w Monachium z dnia 06.03.2008, sygn. akt L 4 KR 268/06).

W przypadku gdy niezdolność do pracy stwierdza lekarz niemiecki, pracownik nie musi troszczyć się o powiadomienie kasy chorych, uczyni to za niego lekarz. W przypadku jednak gdy niezdolność do pracy stwierdzi lekarz polski, pracownik powinien samodzielnie powiadomić kasę chorych. W przypadku braku powiadomienia kasa chorych ma prawo do odmowy wypłaty zasiłku chorobowego za okres do chwili wpłynięcia powiadomienia o niezdolności do pracy. Pracodawca niemiecki nie informuje kasy chorych o chorobie pracownika i nie jest też do tego zobowiązany. Aby nie utracić częściowo prawa do zasiłku należy dlatego w przypadku gdy niezdolność do pracy stwierdzi lekarz polski, samodzielnie zadbać o powiadomienie kasy chorych, jeżeli prognozowany okres trwania choroby przekracza 6 tygodni lub należy liczyć się z wcześniejszym zakończeniem stosunku pracy.

Podstawy prawne: Entgeltfortzahlungsgesetz, Sozialgesetzbuch V

Wyrok Sądu Społecznego w Monachium z sprawie L4 KR 268/06

8 myśli nt. „Zasiłek chorobowy w Niemczech

  1. Opiekuje sie osoba starsza prywatnie.Zachorowalam i znalazlam sie w szpitalu.Czy jest mozliwosc dostania jakiegokolwiek swiadczenia w trakcie choroby?

  2. Krankengeld przysługuje jedynie, jeżeli przed zachorowaniem była Pani zatrudniona na umowie o pracę.

  3. Ile wynsi zasilek chorobowy w % wyplacony z KKH jezeli choruje ponad 2 miesiace z rzedu

  4. Zasiłek chorobowy (Krankengeld) wynosi 70 % regularnego wynagrodzenie brutto.

  5. Witam mam pytanie odnośnie wypłaty zasiłku chorobowego mianowicie byłem zatrudniony w firmie od 15.05.17 na okres próbny 6 miesięcy po jako kierowca. Po zjeździe na tygodniowy odpoczynek do Polski 25.06.17 rozchorowalem się i dostałem od lekarza zwolnienie do 09.07.17 w międzyczasie otrzymałem wypowiedzenie ze z dniem 19.07.17 zostanę zwolniony. Otrzymałem wynagrodzenie tylko za lipiec i teraz moje pytanie po tym czasie powinna płacic mi chorobowe Aok czy już mi się nie należy zaznaczę że chorował do 5.10.17 i wysyłałem wszystkie zwolnienia do Aok dzwoniąc tam twierdzili że wszystko ok i wypłaca wszystko razem po zakończeniu choroby. Ciągnęło się to do stycznia bieżącego roku i 10 stycznia otrzymałem 903e za okres choroby od 19.07.17-15.08.17 za resztę powiedzieli ze mi się nie należy bo nie byłem już ubezpieczony a wcześniej twierdzili że wszystko ok co mogę z tym zrobić? Proszę o kontakt w celu dokładniejszego wyjaśnienia sprawy.

  6. Pracodawca powinien płacić do 19.07.2017, potem płaci AOK. AOK powinna płacić przez cały okres choroby. Należy jedynie dbać o ciągłość zaświadczeń lekarskich. Informacja, że od 16.08.2017 nie był Pan już ubezpieczony, jest nieprawidłowa. Powinien Pan odwołać się od decyzji AOK. Ma Pan miesiąc czasu od daty doręczenia decyzji. Pouczenia o prawie do odwołania powinno znajdować się na ostatniej stronie decyzji.

  7. A czy wiadomo do którego dnia miesiąca DAK wypłaca zasiłek chorobowy?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  8. Witam. Mam umowe z firma na stale, od czerwca mam problemy z kregoslupem. W czerwcu bylam 2 tyg na zwoleniu, potem w lipcu 2 dni, a od 1. sierpnia do polowy wrzesnia bede na zwoleniu 6 tyg I 3 dni. Miedzy zwolenieniami chodzilam normalnie do pracy. Myslalam, ze przejede na platnosc AOK tylko na te 3 dni po przekroczeniu max 6 tyg placonycn przez firme. AOK skontaktowalo sie ze mna telefonicznie i stwierdzilo, ze skoro jest to ten sam problem, to oni policza sobie ciaglosc zwolnien od pierwszego zwolenia czyli od czerwca. Nie sadzilam, ze Maja prawo dodawac sobie pojedyncze zwolnienia, gdzie przeciez pomiedzy nimi bylam normalnie w pracy. Sadzilam, ze dopiero jak przekrocze ciagle 6 tyg wtedy dopiero AOK zaczyna wyplacac krankengeld. Jako ze otrzymalam juz wynagrodzenia za czerwiec, lipiec I sierpien, nie wiem jak oni chca przejac platnosc za wieksza ilosc dni niz bede na zwoleniu we wrzesniu. Prosze o porade, nie wiem czy powinnam skontaktowac sie z jakims prawnilkiem. Nikt kogo znam nigdy nie slyszal o czym takim jak sumowanie zwolenien za rozne miesiace, tylko dlatego ze przeczyna zwoleniania byla taka sama. Czy cos takiego w ogole moze byc ciagloscia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *