Zasiłek chorobowy w Niemczech

1363895648_03Przez pierwsze 6 tygodni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika pracodawca jest zobowiązany do dalszego płacenia wynagrodzenia (§ 3 Entgeltfortzahlungsgesetz). Od 7 tygodnia trwania niezdolności do pracy pracodawca zostaje zwolniony z tego obowiązku a pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego wobec kasy chorych (§ 44 Sozialgesetzbuch V).  W przeciwieństwie do wynagrodzenia chorobowego, które wynosi 100 % wcześniejszego średniego wynagrodzenia pracownika, zasiłek chorobowy nie przekracza 90 % kwoty wynagrodzenia netto. 

W przypadku rozwiązania stosunku pracy w trakcie trwania choroby, pracodawca zostaje zwolniony z obowiązku płacenia wynagrodzenia chorobowego a pracownik może już przed upływem 6 tygodni domagać się wypłaty zasiłku chorobowego od kasy chorych. Rozwiązanie stosunku pracy po zachorowaniu pracownika nie ma wpływu na jego roszczenia wobec kasy chorych, wystarczające jest, aby pracownik w chwili zachorowania był jeszcze zatrudniony i był objęty ubezpieczeniem chorobowym (wyrok Krajowego Sądu Społecznego w Monachium z dnia 06.03.2008, sygn. akt L 4 KR 268/06).

W przypadku gdy niezdolność do pracy stwierdza lekarz niemiecki, pracownik nie musi troszczyć się o powiadomienie kasy chorych, uczyni to za niego lekarz. W przypadku jednak gdy niezdolność do pracy stwierdzi lekarz polski, pracownik powinien samodzielnie powiadomić kasę chorych. W przypadku braku powiadomienia kasa chorych ma prawo do odmowy wypłaty zasiłku chorobowego za okres do chwili wpłynięcia powiadomienia o niezdolności do pracy. Pracodawca niemiecki nie informuje kasy chorych o chorobie pracownika i nie jest też do tego zobowiązany. Aby nie utracić częściowo prawa do zasiłku należy dlatego w przypadku gdy niezdolność do pracy stwierdzi lekarz polski, samodzielnie zadbać o powiadomienie kasy chorych, jeżeli prognozowany okres trwania choroby przekracza 6 tygodni lub należy liczyć się z wcześniejszym zakończeniem stosunku pracy.

Podstawy prawne: Entgeltfortzahlungsgesetz, Sozialgesetzbuch V

Wyrok Sądu Społecznego w Monachium z sprawie L4 KR 268/06

30 thoughts on “Zasiłek chorobowy w Niemczech

 1. Witam
  Rozpoczelam prace w niemieckiej firmie.Przepracowlam 31 dni i nagle zachorowalam. Czy przysluguje mi zasilek chorobowy?Mam podejrzenie , ze rowniez w trakcie chorobowego dostane wypowiedzenie z pracy.

 2. @Agnieszka
  Jeżeli stosunek pracy trwał co najmniej 4 tygodnie, przysługują świadczenia z tytułu choroby. Przez pierwsze 6 tygodni płaci je pracodawca, potem kasa chorych. Choroba nie chroni przed wypowiedzeniem umowy.

 3. Witam
  Pracuję u niemieckiego pracodawcy na umowę na czas nieokreślony.
  Podczas spędzania urlopu w Polsce zachorowałam .Od 22.01.19 przebywam na zwolnieniu chorobowym .Za pierwsze 6 tyg.zapłacił mi pracodawca .W maju otrzymałam pierwszą wypłatę z AOK.
  Mój pracodawca domaga się określenia czy wrócę do pracy czy ze względu na stan zdrowia chcę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę .Moje pytanie brzmi,czy jeśli sama wypowiem umowę o pracę stracę prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w AOK.

 4. @Zofia
  Jeżeli zachorowała Pani w trakcie trwania stosunku pracy, to AOK mimo rozwiązania umowy o pracę będzie nadal płaciło Krankengeld za tą samą chorobę. Może Pani również sama rozwiązać umowę o pracę. Ważne jest, aby zachować ciągłość zaświadczeń lekarskich, nie może być żadnej luki, lekarz nie może wystawiać zaświadczeń wstecznych. Stosunek ubezpieczeniowy z AOK wygaśnie dopiero po zakończeniu danej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *