Co to jest Gewerbe?

1363896759_17„Praca na Gewerbe” to właściwie paradoks słowny. Gewerbe to nic innego jak działalność gospodarcza, nie można być dlatego „zatrudnionym na Gewerbe”. Osoba prowadząca własną Gewerbe to przedsiębiorca, nie pracownik.

Dlaczego firmy niemieckie proponują osobom z Polski często założenie własnego Gewerbe?

Przed 1 maja 2011 r. wykonywanie pracy najemnej w Niemczech przez obywateli polskich wymagało uzyskania pozwolenia na pracę. Bez szczególnego pozwolenia można było natomiast prowadzić własną działalność gospodarczą. Założenie Gewerby umożliwiało obejście przepisów i świadczenie pracy bez pozwolenia.

Także po zniesieniu obowiązku posiadania pozwolenia na pracę zakładanie Gewerby zachowało swoją popularność.

Po pierwsze w niektórych branżach obowiązuje płaca minimalna. Płaca minimalna przysługuje jednak jedynie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Udzielając zlecenia podwykonawcy, który formalnie prowadzi własną działalność, możemy mu płacić niższe stawki niż te które przysługiwałyby pracownikowi. W praktyce dotyczy to szczególnie branży budowlanej.

Po drugie nie musimy odprowadzać składek do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Udział pracodawcy w składkach do tych ubezpieczeń w Niemczech to ponad 20 % od kwoty wynagrodzenia brutto.

Czy to jest legalne?                                                                                                               Jeżeli faktycznie mamy zamiar prowadzić własną działalność gospodarczą, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrować Gewerbe. Jeżeli jest to jednak jedynie działalność pozorowana (Scheinselbständigkeit), należy liczyć się z następującymi konsekwencjami:

 • karalność pracodawcy za nieodprowadzanie składek do kas emerytalno -rentowych i zdrowotnych,
 • obowiązek odprowadzenia zaległych składek,
 • ewentualnie karalność pracodawcy za niepłacenie wynagrodzenie minimalnego,
 • karalność pracodawcy i pracownika za nieodprowadzanie podatku od wynagrodzenia,
 • obowiązek odprowadzenia zaległego podatku.

Kiedy mamy do czynienia z jedynie pozorowaną działalnością gospodarczą? Orzecznictwo niemieckie wypracowało w tym zakresie następujące kryteria oceny:

Z faktycznym prowadzeniem działalności gospodarczej mamy do czynienia, jeżeli osoba prowadząca działalność

 • sama ustala czas, miejsce i wymiar czasu pracy,
 • posiada więcej niż jednego kontrahenta lub stara się o pozyskanie nowych kontrahentów,
 • posiada własne pomieszczenia, narzędzia pracy, odzież roboczą,
 • nie jest organizacyjnie włączona w inne przedsiębiorstwo,
 • nie była wcześniej pracownikiem innego przedsiębiorstwa, na rzecz którego świadczy obecnie usługi w ramach własnej działalności,
 • ponosi ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej (odpowiada z tytułu rękojmi za wykonane prace, wynagrodzenie naliczane jest od wykonanej pracy, nie na podstawie stawki godzinowej),
 • sama organizuje swoje przedsiębiorstwo (rejestracja przedsiębiorstwa, najem pomieszczeń, wystawianie faktur, rachunkowość).

Z jedynie pozorowanym prowadzeniem działalności gospodarczej mamy natomiast do czynienia, jeżeli osoba prowadząca działalność

 • jest zobowiązana do świadczenie pracy w wyznaczonym przez innych czasie, miejscu i wymiarze czasu pracy,
 • posiada jedynie jednego kontrahenta i nie stara się o pozyskanie nowych,
 • nie posiada własnych pomieszczeń, korzysta z narzędzi pracy i odzieży roboczej udostępnionych przez zleceniodawcę,
 • jest organizacyjnie włączona w inne przedsiębiorstwo,
 • była wcześniej pracownikiem innego przedsiębiorstwa, na rzecz którego świadczy obecnie usługi w ramach własnej działalności gospodarczej,
 • nie ponosi ryzyka prowadzenia działalności (brak odpowiedzialności z tytułu rękojmi, wynagrodzenie naliczane na podstawie stawki godzinowej),
 • nie zajmuje się organizacją własnego przedsiębiorstwa, to niemiecki zleceniodawca załatwia wszelkie formalności z tym związane.

46 myśli nt. „Co to jest Gewerbe?

 1. Witam
  Chce zajmowac sie na terenie niemiec fotografia studyjna i plenerową czy musze zakladac działalność ?

 2. Witam, pracuję w Niemczech na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu, chciałabym dodatkowo zająć się sprzedażą odzieży damskiej, głównie przez Internet, czy muszę założyć Gewerbe?

 3. Witam, odprowadzam wszystkie składki z tytułu umowy o pracę, czy jak założę Gewerbe będę również musiała dodatkowo płacić składki, ubezpieczenie itp czy jestem już zwolniona z tych kosztów? Dziękuję

 4. Nie musi Pani odprowadzać dodatkowych składek do ubezpieczeń społecznych.

 5. Witam, dostałem propozycję założenia gewerby. Czy mając gewerbę będę płacił składki emerytalno rentowe w Niemczech i jeśli tak to w jakich wysokościach i jakie są opłaty za prowadzenie gewerby?

 6. Jako przedsiębiorca nie musi Pan w Niemczech zasadniczo płacić żadnych składek do kas emerytalno-rentowych. Ubezpieczenie emerytalne jest obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach, przykładowo, jeżeli nikogo Pan nie zatrudnia i ma tylko jednego stałego klienta (§ 2 SGB VI).

 7. Witam. Mąż dostał propozycję pracy w Niemczech. Ma do wyboru albo umowę o pracę ale odtraca wszystkie możliwe składki z tego co na umowie więc zostanie jakieś 1200€ albo założyć gewerbe i dostać 7€/h. Im bardziej zależy na tym żeby mąż założył gewerbe. Dodam że to firma budowlana. Nie wie co zrobić. Zakładać gewerbe? To chyba nie jest do końca legalne prawda? A co w takim przypadku ze składkami i ubezpieczeniem? Też będzie musiał za to płacić? Za samo założenie musiałby zapłacić chyba ze 150€. Co robić?

 8. Witam,
  mojej koleżanki znajomy pracował kiedy w Niemczech na Gewerbe otworzyli mu sami a on robił u klienta na godziny ale nikt go nie poinformował że musi ją wymeldować. wrócił do Polski. Podobno dostał jakieś pismo żeby zapłacić nie zapłacił wysłał odpowiedź po polsku i od tamtej pory cisza a było to 5 lat temu.
  Moje pytanie jest takie jak można sprawdzić daną Gewerbe zadłużenia i tp oraz czy może przyjechać do Niemiec ale w charakterze odwiedzin znajomych?

 9. @Natalia
  Jeżeli na Gewerbie ma otrzymywać wynagrodzenie według stawki godzinowej, to jego działalność gospodarcza będzie jedynie pozorowana a faktycznie będzie pracownikiem zatrudnionym na czarno.

 10. @Beata
  W Gewerbeamcie znajomy może sprawdzić, czy Gewerba jest nadal zarejestrowana, w urzędzie podatkowym, czy zalega z podatkami. Jeżeli nie składał oświadczeń podatkowych, urząd prawdopodobnie szacował jego dochody. Samo zadłużenie nie pozwala na zatrzymanie znajomego.

 11. Witam, posiadam założoną gewerbę i chciałbym otworzyc rachunek bankowy przez internet, ale nie wiem jaką formę prawną wybrać. W polach wyboru są jedynie skróty jak np. UG , SE DE, AG, KG DE itd.

 12. Gewerbe to Einzelunternehmen (jednoosobowa działalność gospodarcza). Nie znam skrótów stosowanych przez ten bank. UG to prawdopodobnie Unternehmergesellschaft, AG może oznaczać Aktiengesellschaft.

 13. Czy jezeli partner pracuje na gewerba to bedzie musial rozliczac pit jesli tak to w polsce czy w niemczech skoro do maja byl zatrudniony w poslce na umowe o prace a od czerwca pracuje na gewerba

 14. @Aleksandra
  Zasadniczo rozlicza dochody z Polski w Polsce a dochody z Niemiec w Niemczech. Ewentualnie będzie musiał w swoich zeznaniach podatkowych podać dochody z drugiego kraju.

 15. Witam mam pytanie. Jaka jest obecnie najniższa krajowa w niemczech. Bez gewerby i z gewerba netto, brutto?

 16. @Kris
  Jeżeli prowadzi Pan własną działność (Gewerbe), nie przysługują żadne satwki minimalne. Przedsiębiorcy mają pełną swobodę w uzgodnieniu swojego wynagrodzenia z kontrahentem. Ogólnobranżowa płaca minimalna dla pracowników wynosi natomiast aktualnie 8,84 EUR brutto za godzinę. W niektórych branżach obowiązują wyższe stawki, w branży budowlanej a landach zachodnich przykładowo 14,80 EUR brutto za godzinę dla fachowców.

 17. Witam, borykam sie razem z chlopakiem z jego problemem. Pracowal u Kaszuba w Niemczech, ktory zabral go do Księgowego aby zalatwic Gewerbe pozwolenie na prace. Kiedy zakończyła sie współpraca po powrocie do polski przyszły dokumenty z obciążeniem 610€ za podnajem adresu biurowego po pol roku przyszla kolejna informacja ze dlug wynosi juz 780€ proszą o uregulowanie powstałej zaległości. Lecz, czy to jest legalne? Chcieliśmy wgląd do dokumentacji podpisanej przez chlopaka lecz odpowiedz brzmi: zapłacisz dlug wyślemy dokumenty. To nie sa male pieniadze. Prosze o pomoc

 18. @Daria
  Jeżeli chłopak faktycznie zawarł umowę na podnajem adresu biurowego i jej nie wypowiedział, wierzycielowi przysługują prawdopodobnie uzgodnione umownie kwoty. Wierzyciel nie musi ponownie przedkładać umowy. Będzie to musiał zrobić dopiero w ewentualnym procesie sądowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *