Pouczenie o prawie do odstąpienia od umowy (Wiederrufsbelehrung)

1363982490_shopping-cartWstęp

Zgodnie z § 312g niemieckiego Kodeksu Cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch, w skrócie: BGB) konsumenci zawierający umowy na odległość z przedsiębiorcami, przykładowo za pośrednictwem Internetu, mają zasadniczo prawo do odstąpienia od umowy. Termin do złożenia oświadczenia o odstąpieniu wynosi 14 dni od daty  zawarcia umowy (§ 355 ust. 2 BGB), rozpoczyna bieg jednak nie wcześniej niż z datą prawidłowego pouczenia konsumenta o przysługującym mu prawie (§ 356 ust. 3 zd. 1 BGB). W przypadku braku pouczenia lub nieprawidłowym pouczeniu klient może odstąpić od umowy nawet przez okres jednego roku i 14 dni od daty zawarcia umowy (§ 356 ust. 3 zd. 2 BGB).

Pojęcie przedsiębiorcy

Do zapewnienia klientowi prawa do odstąpienia od umowy i pouczenia go w odpowiedni sposób zobowiązani są przedsiębiorcy. Przedsiębiorca to osoba fizyczna albo prawna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową (§ 14 BGB). Rejestracja działalności jest tylko jednym z kryteriów, także osoba nie prowadząca formalnie działalności gospodarczej może zostać uznana za przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy. Kryteria wskazujące na prowadzenie działalności gospodarczej to między innymi oferowanie nowych towarów nie pochodzących z własnego gospodarstwa domowego sprzedawcy czy uzyskiwanie stałych dochodów ze sprzedaży tych towarów. Polscy przedsiębiorcy podlegają przepisom ustawy, jeżeli w jakiś sposób kierują swoją ofertę an rynek niemiecki (strona internetowa w języku niemiecki, niemieckojęzyczna obsługa klienta, oferowanie towarów na niemieckich portalach aukcyjnych – przykładowo za pośrednictwem ebay.de).

Skutki odstąpienia od umowy

W przypadku odstąpienia od umowy strony mają obowiązek do zwrotu wzajemnych świadczeń. W przypadku umowy sprzedaży oznacza to, ze klient odsyła towar a przedsiębiorca zwraca cenę zakupu. Klient może zostać obciążony kosztami przesyłki zwrotnej, jeżeli przedsiębiorca wprowadził stosowny zapis do swojego pouczenie o prawie do odstąpienia od umowy. Jeżeli towar był przez klienta użytkowany i stracił przez to na wartości, przedsiębiorca może obniżyć odpowiednio kwotę zwrotu ceny. Zwykłe sprawdzenie funkcjonalności produktu – i wszystkie z tym związane czynności, przykładowo rozpakowanie i podłączanie urządzenia – nie uprawniają przedsiębiorcy jednak do pomniejszenia kwoty zwrotu ceny.

1363983137_document-iconWzór pouczenia od 13.06.2014

Od 13.06.2014 obowiązuje nowy urzędowy wzór pouczenia o prawie do odstąpienia od umowy:

http://www.gesetze-im-internet.de/bgbeg/art_248anlage_1.html

Wzór należy dopasować do własnego zapotrzebowania i rodzaju działalności. Inaczej wygląda pouczenie w przypadku sprzedaży towarów, inaczej w przypadku świadczenia usług. Przedsiębiorca może zobowiązać się do pokrycia kosztów przesyłki zwrotnej, może tymi kosztami jednak także obciążyć klienta. W przypadku towarów o większych gabarytach nie nadających się do przesłania standardową przesyłką pocztowa należy oszacować te koszty i podać ich maksymalną kwotę.

Pouczenie powinno obejmować również wzór odstąpienia od umowy, z którego może ale nie musi skorzystać klient:

http://www.gesetze-im-internet.de/bgbeg/art_248anlage_2.html

Skutki braku pouczenia lub nieprawidłowego pouczenia

W przypadku braku pouczenie lub nieprawidłowego pouczenia okres, przez który klient może odstąpić od umowy, ulega przedłużeniu do 1 roku i 14 dni od daty zawarcia umowy.

W praktyce większym problemem będą jednak zazwyczaj przedsiębiorstwa konkurencyjne, które mogą powołując się na przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wezwać przedsiębiorcę do zaniechania dalszych naruszeń przepisów i poddaniu karze umownej (Abmahnung). Konkurent może przy tym zlecić prowadzenie postępowania pozasądowego kancelarii adwokackiej i domagać się zwrotu kosztów zastępstwa (w sprawach gospodarczych koszty te będą wynosiły co najmniej 413,90 EUR netto, przy wyższej wartości przedmiotu sporu nawet kilka tysięcy EUR).

6 myśli nt. „Pouczenie o prawie do odstąpienia od umowy (Wiederrufsbelehrung)

 1. 29-09-2018r.podpisałem umowę na usługi telekomunikacyjne ,w salonie Vodafone
  w miejscowości Senden – Bawaria – Niemcy.Zaznaczę ze nie znam języka niemieckiego,o czym pracownik salonu wiedział..5 – go października,czyli zaledwie kilka dni od podpisania umowy zaczęły się problemy z wykonywaniem połączeń telefonicznych ,następnie zanikł internet.Przy próbie połączenia ,odzywał sie początkowo kobiecy głos w j.niemieckim ,być może próbując mnie poinformować o przyczynach braku połączeń.W drukach umowy jest sporo szczegółów napisanych drobnym drukiem, co nie pomaga w znalezieniu danych kontaktowych,czy adresu email pod który mógł bym wysłać maila tłumaczonego np.przez google.
  Nie wiem gdzie szukać pomocy ,by sprawę wyjaśnić ew.odstąpić od umowy.
  Dodam że otrzymałem smartfona.który oczywiście mogę odesłać pod wskazany adres

 2. @mirosław
  Jeżeli zawarł Pan umowę w salonie, nie przysługuje prawo do odstąpienia bez szczególnej przyczyny (Widerrufsrecht). Jeżeli usługa jest wadliwa, może Pan z ważnego powodu rozwiązać umowę bez dochowanie okresu wypowiedzenia. Należy wcześniej wezwać usługodawcę do usunięcia wady w określonym terminie.

 3. Dobry wieczór. Miał ktoś sytuację że po podpisaniu umowy z Telecom (Tmobile) czekam na instalację 2.5mc w między czasie dostawał listy, że mają problem techniczny z montażem i teraz nagle sobie przypominają o kliencie, z tym że ja nie chce tych usług, bo specjalnie wziąłem telefon z wystarczającym mi transferem danych. Jest opcja rezygnacji, żeby mnie nie nachodzili?

 4. @slawek
  Miał Pan możliwość wezwania do usuniącia problemu techniczego pod rygorem odstąpienia od umowy. Jeżeli Pan tego dotychczas nie zrobił a problem został już usunięty, nie ma możliwości rozwiązania umowy przed czasem.

 5. Witam, Czy jeżeli zrezygnowaliśmy z kredytu na samochód, możemy również odstąpić od umowy jego kupna bez podania przyczyny? Podpisaliśmy umowę z mężem w zeszłym tygodniu, ale doszliśmy do wniosku że chcemy się jeszcze zastanowić. czy w takim wypadku mamy prawo odstąpić od umowy? pozdrawiam

 6. Witam ,moj syn podpisal umowe kupna -sprzedazy samochodu ,ale po dluzszym zprzemysleniu jednak bedzie rezygnowal z zakupu tego samochodu ,czy moze odstapic od umowy i nie poniesc zadnych prawnych konsekwencji typu kary za nie dotrzymanie umowy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *