900 € rocznej składki do SOKA-BAU od jednoosobowych firm budowlanych (tzw. Gewerbe) od 14.07.2015 r.

1363895648_03SOKA-BAU to niemiecka kasa urlopowa dla branży budowlanej. Kasa została stworzona, aby wyrównać obciążenia pracodawców branży budowlanej związane z płatnym urlopem pracowników. Pracodawcy odprowadzają składki do kasy i mogą w zamian żądać zwrotu kosztów związanych z wynagrodzeniem urlopowym pracowników. Polskie firmy delegujące pracowników budowlanych do Niemiec już wcześniej musiały liczyć się z roszczeniami zgłaszanymi przez SOKA-BAU.

14.07.2015 r. weszło w życie nowe rozporządzenie o ogólnym obowiązywaniu układu zbiorowego dla kas socjalnych branży budowlanej  (Bekanntmachung über die Allgemeinverbindlicherklärung des Tarifvertrags über das Sozialkassenverfahren im Baugewerbe (VTV) vom 3. Mai 2013 in der Fassung der Änderungstarifverträge vom 3. Dezember 2013 und vom 10. Dezember 2014).

Zgodnie z § 17 układu zbiorowego firmy branży budowlanej nie zatrudniające pracowników są zobowiązane do odprowadzania rocznej składki podstawowej w wysokości 900 € do SOKA-BAU. Za pierwszy okres rozliczeniowy od kwietnia do września 2015 należy odprowadzić składkę w wysokości 450 €. Termin zapłaty zarówno za pierwszy okres rozliczeniowy do września 2015 r. (450 €) jak i za następne pełne okresy rozliczeniowe (900 €) mija 20 listopada. Najpóźniej 20 listopada 2015 r. wszystkie jednoosobowe przedsiębiorstwa branży budowlanej będą musiała odprowadzić do kasy urlopowej SOKA-BAU składkę w wysokości 450 €.

Składki podstawowe są zaliczone na poczet ewentualnych regularnych składek, jeżeli firma zatrudni pracowników. W tym przypadku firma będzie mogła po udzieleniu pracownikowi płatnego urlopu odzyskać część lub całość wpłaconej kwoty. Firmom nie zatrudniającym żadnych pracowników nie przysługuje natomiast zwrot składki podstawowej. Dla tych firm składka będzie po prostu dodatkowym kosztem prowadzenia działalności gospodarczej.

Ww. przepisy dotyczą także Polaków świadczących usługi budowlane w Niemczech na tzw. Gewerbe.

1363896746_7Zestawienie prac podlegających pod układ zbiorowy znajdziemy w oddziale IV (Abschnitt IV) układu. Pod układ zbiorowy podlegają przykładowo firmy zajmujące się przede wszystkim robotami izolacyjnymi, montażem konstrukcji gipsowych, układaniem ściennych i podłogowych płytek ceramicznych, fugowaniem, murarstwem, sztukaterią. Wszyskie osoba prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wykonujące przede wszystkim prace tego rodzaju są zobowiązane do odprowadzenia składki podstawowej do SOKA-BAU. Do branży budowlanej nie zaliczamy natomiast przykładowo przedsiębiorstw świadczących przede wszystkim prace dekarskie, malarskie, montaż rusztowań, wykonujące instalacje wodne, gazowe i elektryczne. Te osoby nie muszą odprowadzać składek. W przypadku wątpliwości można zgłosić się do SOKA-BAU z wnioskiem o stwierdzenie braku obowiązku odprowadzania składek.

16 myśli nt. „900 € rocznej składki do SOKA-BAU od jednoosobowych firm budowlanych (tzw. Gewerbe) od 14.07.2015 r.

 1. jakie inne prace mozna zaznaczyc na wniosku rejestracji w soka ,zeby nie musiec placic tej skladki?

 2. @ bercik212
  Abbrucharbeiten (prace rozbiórkowe) są wyraźnie wymienione w Tarifvertrag über das Sozialkassenverfahren im Baugewerbe i podlegają tym samym oskładkowaniu. Powinien Pan oczywiście udzielać jedynie zgodnych z prawdą informacji.

 3. A czy firma zajmująca sie montażem wykladzin( bodenleger) podlega pod Soka Bau?

 4. W rozdziale V pkt. 15 BRTV jest między innymi mowa o „Verlegearbeiten“. Moim zdaniem to pojęcie obejmuje wszystkie prace podłogowe, więc także montaż wykładzin. Firma podlega prawdopodobnie pod SOKA-BAU.

 5. Witam,
  czy to rozporządzenie działa wstecz?
  Mój ojciec 8 lat temu prowadził jednoosobową działalność gospodarczą w de. Nikogo nie zatrudniał więc nie miał obowiązku(?) odprowadzania tych składek.
  W kwietniu tego roku otrzymał wezwanie do wyrównania tych składek.
  450 e za pół roku.
  Firmę prowadził 4 lata.
  Proszę o odpowiedź

 6. Te 450 € to składka za pierwszy okres rozliczeniowy od kwietnia do września 2015 r. Rozporządzenie nie działa wstecz. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie będą musiała odprowadzać składek za okresy przed kwietniem 2015 r.

 7. Witam!
  Czy jako jednoosobowa firma polska montująca np. bramę garażową lub okna na terenie Niemiec muszę zgłaszać to w SOKA-BAU ?
  Proszę o odpowiedź :)

 8. Jednoosobowe polskie firmy (nie zatrudniające pracowników) nie odprowadzają żadnych składek do SOKA-BAU.

 9. Witam czy jak nie osiąga minimum 17500 rocznie i mam dopłatę do mieszkania to tagrze muszę to placic

 10. Może Pan zostać na wniosek zwolniony ze składki, jeżeli roczne dochody nie przekraczają kwoty wolnej od podatku (aktualnie 8.820 EUR dla osób rozliczających się samodzielnie, 17.640 EUR dla osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem).

 11. witam,
  moje pytanie dotyczy wniosku o zwolnienie z opłaty składki na Soka Bau – czy wniosek ten należy wysłać na odpowiednim druku, czy można napisać go ” odręcznie” ? …. jeśli na druku, to gdzie takowy można znaleźć?

  Pozdrawiam

 12. Nie istnieje żaden szczególny formularz dla tego wniosku. Należy sporządzić zwykłe pismo.

 13. Witam , czy moglby mi Pan udzielic informacji , ile na dzien dzisiejszy wynosi skladka urlopowa na poczet Soka Bau ,wyliczana na podstawie wynagrodzenia brutto pracownika?czy jest to kolo 16 % nie moge znalezc potwierdzonej informacji na ten temat . Chodzi nam o zalozenie firmy budowlanej GmbH na niemieckich warunkach i o oszacowanie mniej wiecej jakiej wyskosci Skladki pracodawca musialby odprowadzac meisiecznie do Kasy Urlopowej Soka Bau, zatrudniajac tutaj wszystkich pracownikow. Bede wdzieczna za odpowiedz, z gory dziekuje.

 14. Witam. Prowadzę firmę GmbH und Co KG od dziesięciu lat, niestety nikt mi nie powiedział o czymś takim jak soka. Teraz się zgłosili i chcą żebym %określił czym się zajmuje i jakie prace wykonuje. Problem polega na tym że robimy wszystko i w danym okresie więcej tego niż tamtego. Dodam że mam pięciu pracowników na pełnym etacie i i sześciu na basis. Słyszałem też że soka może żądać pieniędzy wstecz (ile)? Pozdrawiam i proszę o informację.

 15. Roszczenia SOKA-BAU przedawniają się z upływem 4 lat od końca roku, w którym powstały, tzn. w którym należało odprowadzić składki. Aktualnie SOKA-BAU może domgać się od Pana składek (o ile spółka podlega oskładowaniu) za lata 2013 do 2017.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *