Kindergeld dla Polaków

Uwagi wstępne

Kindergeld to świadczenie pieniężne wypłacane przez Familienkasse (kasa świadzeń rodzinych) rodzicom wychowującym dzieci w wieku do lat 18, względnie 25 w przypadku kontynuowania nauki przez dziecko. Warunki oraz procedury uzyskania świadczenia regulują przede wszystkim §§ 62 do 78 niemieckiej Ustawy o podatku dochodowym (Einkommenssteuergesetz, w skrócie: EStG).

Osoby uprawnione

Kindergeld przysługuje zgodnie z § 62 ust. 1 EStG osobom

 • zamieszkałym lub przebywającym zazwyczaj na terytorium Niemiec
 • lub podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (unbeschränkte Steuerpflicht) w Niemczech.

Osoby zamieszkałe w Polsce i świadczące pracę lub prowadzące działalność w Niemczech podlegają zasadniczo jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (beschränkte Steuerpflicht) w Niemczech, a co za tym idzie, nie mają prawa do niemieckiego Kindergeldu.

Osoby uzyskujące jakiekolwiek dochody w Niemczech mogą jednak starać się o stwierdzenie nieograniczonego obowiązku podatkowego, jeśli

 • ich niemieckie dochody wynoszą co najmniej 90 % ich ogólnych dochodów w danym roku podatkowym
 • lub ich zagraniczne dochody (w naszym przypadku polskie) nie przekraczają niemieckiej kwoty wolnej od podatku (w naszym przypadku uwzględniając niższe koszty utrzymania w Polsce kwoty te wynoszą 4.326,- EUR dla jednej osoby, 8.652,- EUR dla obojga rodziców).

Wniosek o stwierdzenie nieograniczonego obowiązku podatkowego należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zatrudnienia lub wykonywania działalności w Niemczech.

Jeżeli rodzice nie mieszkają razem, Kindergeld przysługuje zasadniczo rodzicowi, w którego gospodarstwie domowym przebywa dziecko.

Miejsce zamieszkania dziecka

Nie jest konieczne, aby dziecko mieszkało w Niemczech, wystarczające jest miejsce zamieszkania dziecka w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, przykładowo w Polsce.

eurosKwota świadczenia

Kindergeld wynosi aktualnie zgodnie z § 66 EStG miesięcznie

 • 190 EUR za pierwsze i drugie dziecko
 • 196 EUR za trzecie dziecko
 • 221 EUR za każde kolejne dziecko.

Dzieci, za które nie przysługują świadczenia, mogą mieć wpływ na wysokość świadczeń pozostałych jako tzw. Zählkinder (dzieci uwzględniane przy ustalaniu stawki).

Stosunek do polskich świadczeń rodzinnych

Polskie świadczenia rodzinne podlegają zaliczeniu na poczet Kindergeldu. Dotyczy to w szczególności także świadczeń z tytułu programu 500+. Rodzic otrzymuje Kindergeld pomniejszony o polskie świadczenia przeliczone na EUR.

 Okres świadczenia

Kindergeld przysługuje maksymalnie za cztery lata wstecz od daty złożenia wniosku. Wcześniejsze okresy podlegają przedawnieniu. Czasową granicą przedawnienia są zawsze pełne lata kalendarzowe, przykładowo:

 • w przypadku złożenia wniosku w październiku 2016 przedawnieniu podlega Kindergeld za lata 2011 i wcześniejsze, Kindergeld przysługuje (o ile spełnione są pozostałe warunki) od stycznia 2012
 • w przypadku złożenia wniosku w styczniu 2017 przedawnieniu podlega Kindergeld za lata 2012 i wcześniejsze, Kindergeld przysługuje (o ile spełnione są pozostałe warunki) od stycznia 2013.

Postępowanie

Wniosek należy złożyć do Familienkasse właściwej dla miejsca zamieszkania. Jeżeli rodzice lub dziecko mieszkają w Polsce, wniosek składamy natomiast do Bundesagentur für Arbeit, Familienkasse Sachsen, 09092 Chemnitz.

Wniosek należy złożyć na urzędowym formularzu dostępnym na stronie internetowej urzędu:

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do Kindergeldu, w szczególności

 • akt urodzenia dziecka
 • zaświadczenia o zameldowaniu rodziców i dziecka
 • zaświadczenia o dochodach rodziców
 • zaświadczenie o innych pobieranych świadczeniach rodzinnych
 • zaświadczenie o składzie rodziny.

Rozpatrzenie wniosku trwa regularnie kilka miesięcy. Zgodnie z przepisami wniosek powinien zostać rozpatrzony przed upływem 6 miesięcy od daty przedłożenia wszystkich koniecznych dokumentów. Dopiero po upływie tych 6 miesięcy można rozważać podjęcie środków ochrony prawnej z tytułu przewlekłości postępowania.

W praktyce Familienkasse Sachsen nie domoga się przedkładania tłumaczeń polskojęzycznych dokumentów na niemiecki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami miałaby do tego jednak prawa, nie można dlatego wykluczyć, że ta praktyka się w przyszłości zmieni na niekorzyść wnioskodawców.

Typowe przypadki

Ojciec prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech, cała rodzina z dzieckiem mieszka w Polsce

Kindergeld przysługuje dopiero po stwierdzeniu przez niemiecki Urząd Skarbowy nieograniczonego obowiązku podatkowego w Niemczech. Ponadto należy wykazać faktyczne prowadzenie działalności w Niemczech w danym okresie. Można to przykładowo zrobić przedkładając faktury i wyciągi bankowe niemieckiej firmy.

Rodzice się rozwiedli, ojciec mieszka i pracuje w Niemczech, matka z dzieckiem mieszka w Polsce

Warunki przyznania Kindergeldu spełnia wprawdzie ojciec, ale świadczenia przysługują matce, ponieważ to w jej gospodarstwie domowym przebywa dziecko. Problematyczne w tej konstelacji może okazać sie uzyskanie od ojca koniecznych do złożenia wniosku dokumentów.

Rodzice się rozwiedli, obydwoje nadal mieszkają i pracują w Niemczech. Dziecko mieszka u dziadków w Polsce. Matka płaci 200 EUR miesięcznie na utrzymanie dziecka, ojciec 100 EUR.

Kindergeld przysługuje rodzicowi płacącemu więcej na utrzymanie dziecka, w naszym przypadku matce. Kindergeld mógłby również być płacony bezpośrednio dziadkom, ale obydwoje rodzice musieliby na to wyrazić zgodę.


ZDJĘCIA: ŹRÓDŁO WWW.FLICKR.COM, LINK DO LICENCJI, 1) Poppy And Friends, Link do zdjęcia, Autor: Henry Burrows, 2) Euro bills, LINK do ZDJĘCIA, Autor: reynermedia                                        

58 myśli nt. „Kindergeld dla Polaków

 1. Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce i w Niemczech czy należy mi się Kindergeld zona z dziećmi mieszka w Polsce

 2. Kindergeld przysługuje, jeżeli podlega Pan pod nieograniczony obowiązek podatkowy (unbeschränkte Steuerpflicht) w Niemczech. Jeżeli osiąga Pan 90% lub więcej ogólnych dochodów w Niemczech, może Pan zawnioskować w następnym rozliczeniu podatkowym (Einkommenssteuererklärung) o unbeschränkte Steuerpflicht. Po otrzymaniu decyzji podatkowej może Pan starać się o Kindergeld.

 3. Jeżeli podlega Pani pod nieograniczony obowiązek podatkowy (unbeschränkte Steuerpflicht) przysługuje za okres świadczenia pracy i pobierania wynagrodzenia w Niemczech niemiecki Kindergeld.

 4. nie jest tak proste z kindergeld ojciec pracuje i mieszka z drugą żoną w Niemczech pobiera kindergeld na dzieci a w Polsce zostały dwie córki nie płaci alimętów i ja się staram o Kindergeld ale jest problem bo nie chce przysłać swoich dochodów od 2011r. do Familinkase w Bałcen i nic nie możemy załatwić co Państwo na to.

 5. Brak współpracy rodzica uzyskającego dochody w Niemczech to faktycznie częsty problem. Nie istnieje szybkie i proste rozwiązanie. Można jedynie pozwać ojca o wydanie dokumentów podatkowych przed sądem cywilnym, ale to kosztuje i może potrwać do kilkunastu miesięcy, zanim uda się wyegzekwować wyrok.

 6. Ja już mam złożony od pół roku wniosek o kindergeld , z tym że bez pełnych dokumentów dotyczących zameldowania i dochodów ojca, ponieważ nie chce tego wydać. Czy familienkasse ,poczeka na reszte dokumentów, o które tak jak Pan powyżej pisze trzeba się ubiegać w sądzie cywilnym? Czy będę musiała złożyć wniosek ponownie? Teraz niedawno posłałam im dokumenty ale znowu nie pełne i nie wiem co zrobią a już minęły 3 miesiące od wysłania.

 7. Witam wniosek składałam 8grudnia o kindergeld wysłałam komplet dokumentów czy długo muszę czekać na decyzję

 8. Według przepisów decyzja powinna zostać wydana w terminie 6 miesięcy, o ile nie brakuje jakichś dokumentów. W praktyce średni okres oczekiwania jest w każdym urzędzie inny.

 9. Powinna Pani złożyć wniosek o przedłużenie terminu i uzasadnić go brakiem odpowiedzi od ojca.

 10. Witam,
  na jaki adres należy wysłać dokumenty do Famillienkasse w Niemczech, mój mąż pracuje w Niemczech w Friedewald w powiecie hersfeld-rotenburg w rejencjii kassel a ja z córka mieszkam w Polsce. Juz skompletowałam dokumenty i nie wiem pod jaki adres to wszystko wysłać, prosze o pomoc.

 11. Jeżeli dziecko mieszka w Polsce, właściwe są urzędy w Saksonii: Familienkasse Sachsen, 09092 Chemnitz (adres do doręczeń, bez ulicy).

 12. Jestesmy z mężem po rozwodzie. Ja z córką mieszkam w Polsce. Mąż złożył wniosek w grudniu. Wczoraj dostałam z Familienkasse pismo w którym odrzucają wniosek męża o otrzymywanie Kindergeld z uwagi na odrębne gospodarstwo domowe ( pieniądze należą się osobie mieszkającej z dzieckiem ) i przesłali wniosek dla mnie celem stwierdzenia, czy mi należy się świadczenie. Czy na wniosku muszę uzyskać podpis byłego męża , że wyraża zgodę zeby zasilek został przyznany na moją rzecz? Logicznie myśląc, nie musi się zgadzać skoro jego wniosek został odrzucony z uwagi na odrębne gospodarstwo domowe ale chciałabym się upewnić czy dobrze myslę

 13. Dodam tylko, iż wszystkie potrzebne dokumenty zostały przez byłego męża złożone i przetłumaczone. Chodzi tylko o wskazanie komu przysługuje prawo do zasiłku

 14. ponieważ poprzednie pytanie nie zostało opublikowane , ponawiam pytanie w załaczeniu do tego co powyżej,.Jesteśmy z mężem po rozwodzie. Byly mąż złozyl komplet dokumentow w grudniu. Wczoraj dostałam pismo z Familiemkasse iż mąż dostał odmowną decyzję ze względu na odrębne gospodarstwo domowe. Przysłano mi dokumety ( wniosek i załaczniki) do wypełnienia zeby stwierdzić czy zasiłek należy się dla mnie – matki. mojepytanie, czy musze uzyskać na wniosku podpis męża, że wyraża zgodę zeby zasiłek był przyznany wniskodawcy czyli mi. Logicznie wyśląc, nie musi wyrażać zgody skoro jego wniosek został odrzucony ale chciałabym się upewnic czy dobrze myslę.

 15. Zgoda ojca nie jest konieczna. Kindergeld jest wypłacany osobie, w której gospodarstwie domowym przebywa dziecko.

 16. Witam ile czasu mozna czekac na decyzje czekamy jua pinad 2 lsta z tym ze pełna dokumentacja jest od stycznia tego roku

 17. @aga
  Urząd ma 6 miesięcy czasu od daty złożenia wszystkich koniecznych dokumentów.

 18. witam,kindergeld przyznany od 2016-wszystko wyplacone i uregulowane a w tym roku od maja2018 nie placa.zero informacji,nie idzie sie tam dodzwonic.maPan jakies info czy sa wstrzymywane wyplaty??

 19. @Aga
  Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, nie ma żadnego ogólnego wstrzymania płatności. Prawdopodobnie brakuje jakichś aktualnych dokumentów, otrzyma Pani z pewnością jeszcze pismo z urzędu w tej sprawie. Telefonicznie można faktycznie uzyskać jedynie ogólnikowe informacje o stanie postępowania, nie dodzwoni się Pani w szczególności do urzędnika, który rozpatruje Pani wniosek.

 20. Otrzymuje Kindergeld na pełnoletnie dziecko, które się uczy. Ma jeszcze 2 lata nauki w Technikum. W decyzji jest przyznane od maja 2018 do nadal. Ojciec pracuje w Niemczech, a ja z synem mieszkam w Polsce. W lipcu 2018 nie otrzymałam kindergeldu. Jaka może być tego przyczyna?

 21. Witam.Mój mąż pracuje w Niemczech, od 2014 roku dostajemy kindergeld właściwie dostawalismy bo od lutego mamy wstrzymane,nie wiemy dlaczego wszystkie papiery zostały wysłane napisałam już ze sto meili i nic cisza nic nie przychodzi nie wiemy co dalej robić.

 22. @ Agnieszka
  Przyczyna będzie wynikała z decyzji urzędu o wstrzymaniu płatności. Płatności są często wstrzymywane, bo nie przedłożono na czas wymaganych dokumentów.

 23. @ Anna
  @ Agnieszka
  Przyczyna będzie wynikała z decyzji urzędu o wstrzymaniu płatności. Płatności są często wstrzymywane, bo nie przedłożono na czas wymaganych dokumentów. Zawsze będzie jakaś pisemna decyzja, ale trzeba liczyć się z długim okresem oczekiwania.

 24. Czy mozna wysłać do familienkasse prośbę o przedłużenie terminu doręczenia dokumentów ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *