Zgłoszenie pracowników delegowanych w Urzędzie Celnym – Zmiany od 01.07.2017 r.

Wstęp

Polskie firmy delegujące pracowników do pracy w Niemczech są w wielu przypadkach zobowiązane do zgłoszenia tych pracowników w niemieckim Urzędzie Celnym (Zollverwaltung). Obowiązek zgłoszeniowy przewidują Ustawa o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz, w skrócie: MiLoG), Ustawa o delegowaniu pracowników (Arbeitnehmerentsendegesetz, w skrócie: AEntG) oraz Ustawa o pracy tymczasowej (Arbeitnehmerüberlassungsgesetz, w skrócie: AÜG).

Ustawa o płacy minimalnej

§ 16 MiLoG w związku z § 2a Ustawy o zwalczaniu pracy na czarno (Schwarzarbeitsbekämpfungsgesetz) ustanawia obowiązek zgłoszeniowy w następujących branżach:

 • budowlana
 • gastronomiczna i hotelarska,
 • transport osób,
 • transport towarów, spedycja i logistyka,
 • działalność wędrownych artystów, cyrków i bud jarmarcznych,
 • gospodarka leśna,
 • sprzątanie budynków,
 • montaż instalacji na targach,
 • przeróbka mięsa.

Ustawa o delegowaniu pracowników

§ 18 AEntG zobowiązuje do zgłoszenia pracowników delegowanych do pracy w następujących branżach:

 • gospodarka odpadami, czyszczenie ulic,
 • edukacja i kształcenie zawodowe według SGB II i SGB III,
 • budowlana,
 • doręczanie poczty,
 • sprzątanie budynków,
 • gospodarka rolna i leśna, ogrodnictwo,
 • opieka medyczna,
 • ubój i przeróbka mięsa,
 • ochrona mienia i osób,
 • tekstylna i odzieżowa,
 • działalność pralni na rzecz klientów instytucjonalnych.

Ustawa o pracy tymczasowej

§ 17b AÜG ustanawia obowiązek zgłoszeniowy w każdym przypadku delegowania pracowników tymczasowych do Niemiec. W przeciwieństwie do regulacji w MiLoG i AEntG do dokonania zgłoszenia na podstawie AÜG zobowiązany jest niemiecki kontrahent polskiej firmy (pracodawca użytkownik).

Dotychczasowa procedura

Zgłoszenie należy dokonać przed wszczęciem pracy przez danego pracownika na jednym z formularzy udostępnionych na stronie internetowej Urzędu Celnego (http://www.zoll.de/DE/Fachthemen/Arbeit/Meldungen-bei-Entsendung/Anmeldung/anmeldung_node.html). Formularz 033035 to standardowe zgłoszenie na podstawie MiLoG lub AEntG.  Pracowników tymczasowych należy zgłosić na formularzu 033036 (zgłasza ich niemiecki pracodawca użytkownik). Pozostałe formularze 033037 i 033038 dotyczą nietypowych sytuacji, w których praca świadczona jest w zmiennych miejscach lub mobilnie (kierowanie pojazdami, zbiórka śmieci, doręczanie listów itp.).

Wypełniony formularz wysyłamy faksem na numer +49 221 9648 70. Urząd nie potwierdza przyjęcia zgłoszenia.

W przypadku zmiany planowanego okresu delegowania (zwolnienie pracownika, skrócenie lub przedłużenie umowy z niemieckim kontrahentem) należy aktualizować zgłoszenie. Zasadniczo urząd powinien na podstawie samego zgłoszenia i ewentualnych jego aktualizacji wiedzieć, czy i gdzie dany pracownik świadczy pracę w Niemczech.

Zmiany od 01.07.2017 r.

Od 1 lipca należy zgłaszać pracowników delegowanych przez elektroniczny portal zgłoszeniowy Urzędu Celnego (www.meldeportal-mindestlohn.de). Korzystanie z portalu wymaga jednorazowej rejestracji w celu utworzenia konta użytkownika. Proces rejestracji i dokonywania pojedynczych zgłoszeń nie jest szczególnie trudny, na portalu można pobrać szczegółową instrukcję w języku polskim (https://www.meldeportal-mindestlohn.de/Meldeportal/aentg/documents/Informationen_in_polnisch.pdf).

Kary

Brak zgłoszenia delegowanych pracowników w ww. branżach stanowi wykroczenie. Przepisy przewidują kary w wysokości do 30.000 EUR.


ZDJĘCIA: ŹRÓDŁO WWW.FLICKR.COM, LINK DO LICENCJI, Hauptzollamt – Insel Dänholm, LINK DO ZDJĘCIA, AUTOR: yetdark

11 myśli nt. „Zgłoszenie pracowników delegowanych w Urzędzie Celnym – Zmiany od 01.07.2017 r.

 1. Witam,
  1. czy osoba zatrudniona w Polsce na umowę o dzieło na okres dwóch tygodni, a wykonująca dzieło na terenie Niemiec, powinna również zostać zgłoszona do Urzędu Celnego? –
  2. to samo pytanie – ale dotyczy osoby zatrudnionej na umowę zlecenie na niepełny miesiąc i w niepełnym wymiarze godzin, praca wykonywana np. nie każdego dnia ?
  2. czy osoba samozatrudniająca się, która wykonuje konkretne prace na terenie Niemiec powinna zgłosić samą siebie do Urzędu Celnego?

 2. Oznaczenie umowy jest (prawie) bez znaczenia. Jeżeli dana osoba jest faktycznie pracownikiem (bo ma tylko jednego zleceniodawcę, rozlicza się godzinowo, nie posiada własnych narzędzi pracy, zleceniodawca wyznacza miejsce i czas pracy), to jest ona przez niemieckie organy celne traktowana jak pracownik i podlega obowiązkowi zgłoszenia do Urzędu Celnego. Jeżeli dana osoba faktycznie prowadzi własną działalność (ma wielu klientów, rozlicza się od wykonanej pracy, posiada własne narzędzia, sama wyznacza sobie czas i – o ile to możliwe – miejsce pracy), to nie trzeba jej zgłaszać.

 3. dziękuję za odpowiedź – jednak chciałabym się dowiedzieć, czy dobrze zrozumiałam napisaną przez Pana odpowiedź – osoba zatrudniona na umowę o dzieło na okres dwóch tygodni, nie mająca wyznaczonych przez Zleceniodawcę ( firmę zatrudniającą ) godzin pracy, a jedynie miejsce wykonania dzieła , posiadająca własne narzędzia i odzież roboczą, nie musi zostać zgłoszona przez Zleceniodawcę do Urzędu Celnego?

 4. Ta osoba musiałaby posiadać zarejstrowaną działalność gospodarczą. Wtedy, i przy spełnieniu pozostałych opisaną przez Panią warunków, nie trzeba jej zgłaszać do Urzędu Celnego. Umowa o dzieło czy umowa zlecenia zawarta z osobą nie prowadzącą własnej działalności będzie natomiast przez niemiecki Urząd Celny zawsze traktowana jak umowa o pracę i pociągała za sobą konieczność dokonania zgłoszenia.

 5. Witam, prowadzę działalność gospodarczą na terenie Polski i mam możliwość wykonania usługi budowlanej na terenie Niemiec. Chcę w tym celu oddelegować pracowników (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę) na okres ok. 1 miesiąca. Rozumiem, że powinienem zgłosić ten fakt do MiLog i AEntG .

 6. czy zgłoszenia muszę dokonać dla właściciela firmy który jedzie wraz z pracownikiem na montaż do Niemiec?

 7. Zgłaszamy tylko pracowników. Właściciel nie jest pracownikiem, jego nie zgłaszamy.

 8. Witam, prowadzimy międzynarodowy transport drogowy rzeczy po UE. Kierowcy zatrudnieni na umowie zlecenie, wyjeżdżają w trasy na około 30 dni. W formularzu zgłoszenia delegowania są rubryki dotyczące dokładnego adresu gdzie będzie przebywał pracownik, ale u mnie codziennie auto jest w innym miejscu. Co Pan radzi- czy wpisać przypadkowy adres (np. znajomej spedycji) ?
  I drugie pytanie- czy pracodawca ma obowiązek posiadać przedstawiciela, który będzie przechowywał na terenie Niemiec dokumentację dotyczącą zatrudnienia?
  pozdrawiam,

 9. witam,gdzie mogę zgłosić że niemiecki zlecenodawca niepłaci pracownikom i wykonuja dla niego zlecenia jego narzędzia jego materiał każdy z polskich pracowników posiada własną działalność GEWERBE

 10. Zwalczaniem pracy na czarno względnie w ramach pozorowanej działalności gospodarczej zajmuje się urząd celny (Zoll).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *