Zgłoszenie pracowników delegowanych w Urzędzie Celnym – Zmiany od 01.07.2017 r.

Wstęp

Polskie firmy delegujące pracowników do pracy w Niemczech są w wielu przypadkach zobowiązane do zgłoszenia tych pracowników w niemieckim Urzędzie Celnym (Zollverwaltung). Obowiązek zgłoszeniowy przewidują Ustawa o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz, w skrócie: MiLoG), Ustawa o delegowaniu pracowników (Arbeitnehmerentsendegesetz, w skrócie: AEntG) oraz Ustawa o pracy tymczasowej (Arbeitnehmerüberlassungsgesetz, w skrócie: AÜG).

Ustawa o płacy minimalnej

§ 16 MiLoG w związku z § 2a Ustawy o zwalczaniu pracy na czarno (Schwarzarbeitsbekämpfungsgesetz) ustanawia obowiązek zgłoszeniowy w następujących branżach:

 • budowlana
 • gastronomiczna i hotelarska,
 • transport osób,
 • transport towarów, spedycja i logistyka,
 • działalność wędrownych artystów, cyrków i bud jarmarcznych,
 • gospodarka leśna,
 • sprzątanie budynków,
 • montaż instalacji na targach,
 • przeróbka mięsa.

Ustawa o delegowaniu pracowników

§ 18 AEntG zobowiązuje do zgłoszenia pracowników delegowanych do pracy w następujących branżach:

 • gospodarka odpadami, czyszczenie ulic,
 • edukacja i kształcenie zawodowe według SGB II i SGB III,
 • budowlana,
 • doręczanie poczty,
 • sprzątanie budynków,
 • gospodarka rolna i leśna, ogrodnictwo,
 • opieka medyczna,
 • ubój i przeróbka mięsa,
 • ochrona mienia i osób,
 • tekstylna i odzieżowa,
 • działalność pralni na rzecz klientów instytucjonalnych.

Ustawa o pracy tymczasowej

§ 17b AÜG ustanawia obowiązek zgłoszeniowy w każdym przypadku delegowania pracowników tymczasowych do Niemiec. W przeciwieństwie do regulacji w MiLoG i AEntG do dokonania zgłoszenia na podstawie AÜG zobowiązany jest niemiecki kontrahent polskiej firmy (pracodawca użytkownik).

Dotychczasowa procedura

Zgłoszenie należy dokonać przed wszczęciem pracy przez danego pracownika na jednym z formularzy udostępnionych na stronie internetowej Urzędu Celnego (http://www.zoll.de/DE/Fachthemen/Arbeit/Meldungen-bei-Entsendung/Anmeldung/anmeldung_node.html). Formularz 033035 to standardowe zgłoszenie na podstawie MiLoG lub AEntG.  Pracowników tymczasowych należy zgłosić na formularzu 033036 (zgłasza ich niemiecki pracodawca użytkownik). Pozostałe formularze 033037 i 033038 dotyczą nietypowych sytuacji, w których praca świadczona jest w zmiennych miejscach lub mobilnie (kierowanie pojazdami, zbiórka śmieci, doręczanie listów itp.).

Wypełniony formularz wysyłamy faksem na numer +49 221 9648 70. Urząd nie potwierdza przyjęcia zgłoszenia.

W przypadku zmiany planowanego okresu delegowania (zwolnienie pracownika, skrócenie lub przedłużenie umowy z niemieckim kontrahentem) należy aktualizować zgłoszenie. Zasadniczo urząd powinien na podstawie samego zgłoszenia i ewentualnych jego aktualizacji wiedzieć, czy i gdzie dany pracownik świadczy pracę w Niemczech.

Zmiany od 01.07.2017 r.

Od 1 lipca należy zgłaszać pracowników delegowanych przez elektroniczny portal zgłoszeniowy Urzędu Celnego (www.meldeportal-mindestlohn.de). Korzystanie z portalu wymaga jednorazowej rejestracji w celu utworzenia konta użytkownika. Proces rejestracji i dokonywania pojedynczych zgłoszeń nie jest szczególnie trudny, na portalu można pobrać szczegółową instrukcję w języku polskim (https://www.meldeportal-mindestlohn.de/Meldeportal/aentg/documents/Informationen_in_polnisch.pdf).

Kary

Brak zgłoszenia delegowanych pracowników w ww. branżach stanowi wykroczenie. Przepisy przewidują kary w wysokości do 30.000 EUR.


ZDJĘCIA: ŹRÓDŁO WWW.FLICKR.COM, LINK DO LICENCJI, Hauptzollamt – Insel Dänholm, LINK DO ZDJĘCIA, AUTOR: yetdark

48 thoughts on “Zgłoszenie pracowników delegowanych w Urzędzie Celnym – Zmiany od 01.07.2017 r.

 1. Witam,
  1. czy osoba zatrudniona w Polsce na umowę o dzieło na okres dwóch tygodni, a wykonująca dzieło na terenie Niemiec, powinna również zostać zgłoszona do Urzędu Celnego? –
  2. to samo pytanie – ale dotyczy osoby zatrudnionej na umowę zlecenie na niepełny miesiąc i w niepełnym wymiarze godzin, praca wykonywana np. nie każdego dnia ?
  2. czy osoba samozatrudniająca się, która wykonuje konkretne prace na terenie Niemiec powinna zgłosić samą siebie do Urzędu Celnego?

 2. Oznaczenie umowy jest (prawie) bez znaczenia. Jeżeli dana osoba jest faktycznie pracownikiem (bo ma tylko jednego zleceniodawcę, rozlicza się godzinowo, nie posiada własnych narzędzi pracy, zleceniodawca wyznacza miejsce i czas pracy), to jest ona przez niemieckie organy celne traktowana jak pracownik i podlega obowiązkowi zgłoszenia do Urzędu Celnego. Jeżeli dana osoba faktycznie prowadzi własną działalność (ma wielu klientów, rozlicza się od wykonanej pracy, posiada własne narzędzia, sama wyznacza sobie czas i – o ile to możliwe – miejsce pracy), to nie trzeba jej zgłaszać.

 3. dziękuję za odpowiedź – jednak chciałabym się dowiedzieć, czy dobrze zrozumiałam napisaną przez Pana odpowiedź – osoba zatrudniona na umowę o dzieło na okres dwóch tygodni, nie mająca wyznaczonych przez Zleceniodawcę ( firmę zatrudniającą ) godzin pracy, a jedynie miejsce wykonania dzieła , posiadająca własne narzędzia i odzież roboczą, nie musi zostać zgłoszona przez Zleceniodawcę do Urzędu Celnego?

 4. Ta osoba musiałaby posiadać zarejstrowaną działalność gospodarczą. Wtedy, i przy spełnieniu pozostałych opisaną przez Panią warunków, nie trzeba jej zgłaszać do Urzędu Celnego. Umowa o dzieło czy umowa zlecenia zawarta z osobą nie prowadzącą własnej działalności będzie natomiast przez niemiecki Urząd Celny zawsze traktowana jak umowa o pracę i pociągała za sobą konieczność dokonania zgłoszenia.

 5. Witam, prowadzę działalność gospodarczą na terenie Polski i mam możliwość wykonania usługi budowlanej na terenie Niemiec. Chcę w tym celu oddelegować pracowników (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę) na okres ok. 1 miesiąca. Rozumiem, że powinienem zgłosić ten fakt do MiLog i AEntG .

 6. czy zgłoszenia muszę dokonać dla właściciela firmy który jedzie wraz z pracownikiem na montaż do Niemiec?

 7. Zgłaszamy tylko pracowników. Właściciel nie jest pracownikiem, jego nie zgłaszamy.

 8. Witam, prowadzimy międzynarodowy transport drogowy rzeczy po UE. Kierowcy zatrudnieni na umowie zlecenie, wyjeżdżają w trasy na około 30 dni. W formularzu zgłoszenia delegowania są rubryki dotyczące dokładnego adresu gdzie będzie przebywał pracownik, ale u mnie codziennie auto jest w innym miejscu. Co Pan radzi- czy wpisać przypadkowy adres (np. znajomej spedycji) ?
  I drugie pytanie- czy pracodawca ma obowiązek posiadać przedstawiciela, który będzie przechowywał na terenie Niemiec dokumentację dotyczącą zatrudnienia?
  pozdrawiam,

 9. witam,gdzie mogę zgłosić że niemiecki zlecenodawca niepłaci pracownikom i wykonuja dla niego zlecenia jego narzędzia jego materiał każdy z polskich pracowników posiada własną działalność GEWERBE

 10. Zwalczaniem pracy na czarno względnie w ramach pozorowanej działalności gospodarczej zajmuje się urząd celny (Zoll).

 11. Witam, proszę o pomoc i porade w ponizszej sprawie.
  Jestesmy firma z Polski i chcemy kooperowac z firma niemiecka.
  Struktura tej kooperacji bedzie wygladac nastepujaco:
  1/ Firma zlecajaca Niemiecka z branzy montazu kanalow wentylacyjnych i klimatyzacji bedzie od nas wypozyczac naszych podwykonawcow czyli Subunternehmer , ktorzy maja Gewerbe w Niemczech.
  Prosimy o opinie czy my jako firma z Polski z naszymi podwykonawcami podlegamy pod przepisy AUG (Arbeitnehmerueberlassung) i czy musimy posiadac stosowny Zullasung.
  Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam
  Darek

 12. Jeżeli niemiecka firma będzie wydawać tym podwykonawcom polecenia pracownicze (co, jak i kiedy mają zrobić), to mamy do czynienia z pracą tymczasową a umowy o dzieło są pozorowane. Użyczenie pracowników wymaga niemieckiego zezwolenia, ponadto trzeba płacić stawki według układów zbiorowych dla pracy tymczasowej lub zgodnie z zasadą equal pay.

 13. czy pracownik delegowany do pracy w niemczech na daną budowe i po jej zakończeniu idzie na drugą budowe lub co tydzień zmienia budowe lub co dwa dni i wraca na tą samą budowe musi za każdym razem zgłaszać do zzoll amtu

 14. Zasada jest taka, że Zollamt musi zawsze z góry wiedzieć, na jakiej budowie jest dany pracownik. W przypadku zmiany miejsca, trzeba dzień wcześniej przesłać zgłoszenie do Zollamtu. Nie trzeba ponownie podawać danych pozostałych pracowników, zgłaszamy tylko konkretną zmianę.

 15. Witam, bardzo proszę o pomoc i odpowiedź. Jestesmy polską firmą i chcemy się zarejestrować podatkowo w Niemczech jako zagraniczny przedsiębiorca budowlany z Polski. Czy jeżeli nasz pracownik wyjedzie do montażu np. drzwi na ok 3 godziny do Niemiec, to czy ten fakt również należy meldować w niemieckim Urzedzie Celnym? Jeżeli tak, to z jakim wyprzedzeniem? W jakiej formie ma wyglądać przechowywanie dokumentów i czy zawsze muszą one być przechowywane na enie Niemiec, czy można podać jakiś adres w PL? Nastepne pytanie mamy dot. SOKA-Bu – czy jest to obligatoryjne? Oraz dokonywanie zgłoszeń statystycznych przy usługach budowlanych – gdzie to robić i czy jest to obligatoryjne?
  Z góry dziękujemy za odp.

  Aleksandra

 16. Witam,
  jakich kar mogę się spodziewać, w przypadku zgłoszenia pracowników do Urzędu Celnego 3 dni po ich wyjeździe do Niemiec?

 17. Witam, mając firmę w Polsce, chcę delegować pracowników na 3 miesiące do pracy w Niemczech, do montażu podzespołów maszyn, jest to praca manualna na hali. Czy mam obowiązek zgłoszenia do ZOLL. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 18. @ kasia15_04
  Jeżeli to pierwszy taki przypadek, będzie prawdopodobnie tylko upomnienie.

 19. @ Magda
  Jeżeli nie jest to praca tymczasowa, nie trzeba zgłaszać tych pracowników do urzędu celnego.

 20. Witam
  Próbuje wykonać zgłoszenie pracowników. Czy konieczne jest aby przechowywać dokumenty w Niemczech oraz czy koniecznie muszę wskazać osobę w Niemczech które takie dokumentami będzie dysponował? W jednym z artykułów znalazłem informację że można dokumenty przechowywać w Polsce a na żądanie niemieckiego urzędu trzeba je przesłać do wglądu. Jednak jak tak jest to jak to oznaczyć w formularzu zgłoszeniowym? Nie puszcza on dalej jeżeli nie wpisze się kompletnych danych przedstawiciela i miejsca.

 21. @ MLOG
  Możliwość przechowywania dokumentacji w Polsce dotyczy tylko działalności mobilnej pracowników bez stałego miejsca świadczenia pracy (Einsatzplanung bei Beschäftigung in ausschließlich mobiler Tätigkeit). W tym przypadku wystarczy zapewnienie, że dokumenty zostaną dostarczone na wezwanie urzędu. W przypadku każdej innej działalności trzeba podać miejsce przechowywania dokumentów w Niemczech.

 22. Panie Kamilu
  Czyli podsumowując mój przypadek – wysyłam do pracy na okres 10 dni 6 monterów. Praca jest stacjonarna i pracownicy są w jednym miejscu przez te 10 dni.
  Moje pytani są następujące:
  – czy jako osobę kontaktową w Niemczech mogę podać mojego pracownika a jako adres – adres budowy. Pracownik będzie tam tam przez 10 dni?
  – czy miejscem przechowywania dokumentów może być adres budowy? ewentualnie czy może to być adres prywatnej osoby mieszkającej na terenie Niemiec?
  Dziękuje za odpowiedzi

 23. @ MLOG
  Dokumenty należy przechowywać w Niemczech jedynie przez okres świadczenia usługi. Może Pan podać dane pracownika i adres budowy. Dokumenty można przechowywać także w każdym innym miejscu w Niemczech, przykładowo u prywatnej osoby mieszkającej w Niemczech.

 24. Witam. Wysyłam pracowników na około 4 dni do Niemiec w celu wykonania usługi montażu okien, dziw. Jaki dokumenty muszą mieć ze sobą? Rozumiem, że zgłoszenie ich jest obowiązkowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *