Zgłoszenie pracowników delegowanych w Urzędzie Celnym – Zmiany od 01.07.2017 r.

Wstęp

Polskie firmy delegujące pracowników do pracy w Niemczech są w wielu przypadkach zobowiązane do zgłoszenia tych pracowników w niemieckim Urzędzie Celnym (Zollverwaltung). Obowiązek zgłoszeniowy przewidują Ustawa o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz, w skrócie: MiLoG), Ustawa o delegowaniu pracowników (Arbeitnehmerentsendegesetz, w skrócie: AEntG) oraz Ustawa o pracy tymczasowej (Arbeitnehmerüberlassungsgesetz, w skrócie: AÜG).

Ustawa o płacy minimalnej

§ 16 MiLoG w związku z § 2a Ustawy o zwalczaniu pracy na czarno (Schwarzarbeitsbekämpfungsgesetz) ustanawia obowiązek zgłoszeniowy w następujących branżach:

 • budowlana
 • gastronomiczna i hotelarska,
 • transport osób,
 • transport towarów, spedycja i logistyka,
 • działalność wędrownych artystów, cyrków i bud jarmarcznych,
 • gospodarka leśna,
 • sprzątanie budynków,
 • montaż instalacji na targach,
 • przeróbka mięsa.

Ustawa o delegowaniu pracowników

§ 18 AEntG zobowiązuje do zgłoszenia pracowników delegowanych do pracy w następujących branżach:

 • gospodarka odpadami, czyszczenie ulic,
 • edukacja i kształcenie zawodowe według SGB II i SGB III,
 • budowlana,
 • doręczanie poczty,
 • sprzątanie budynków,
 • gospodarka rolna i leśna, ogrodnictwo,
 • opieka medyczna,
 • ubój i przeróbka mięsa,
 • ochrona mienia i osób,
 • tekstylna i odzieżowa,
 • działalność pralni na rzecz klientów instytucjonalnych.

Ustawa o pracy tymczasowej

§ 17b AÜG ustanawia obowiązek zgłoszeniowy w każdym przypadku delegowania pracowników tymczasowych do Niemiec. W przeciwieństwie do regulacji w MiLoG i AEntG do dokonania zgłoszenia na podstawie AÜG zobowiązany jest niemiecki kontrahent polskiej firmy (pracodawca użytkownik).

Dotychczasowa procedura

Zgłoszenie należy dokonać przed wszczęciem pracy przez danego pracownika na jednym z formularzy udostępnionych na stronie internetowej Urzędu Celnego (http://www.zoll.de/DE/Fachthemen/Arbeit/Meldungen-bei-Entsendung/Anmeldung/anmeldung_node.html). Formularz 033035 to standardowe zgłoszenie na podstawie MiLoG lub AEntG.  Pracowników tymczasowych należy zgłosić na formularzu 033036 (zgłasza ich niemiecki pracodawca użytkownik). Pozostałe formularze 033037 i 033038 dotyczą nietypowych sytuacji, w których praca świadczona jest w zmiennych miejscach lub mobilnie (kierowanie pojazdami, zbiórka śmieci, doręczanie listów itp.).

Wypełniony formularz wysyłamy faksem na numer +49 221 9648 70. Urząd nie potwierdza przyjęcia zgłoszenia.

W przypadku zmiany planowanego okresu delegowania (zwolnienie pracownika, skrócenie lub przedłużenie umowy z niemieckim kontrahentem) należy aktualizować zgłoszenie. Zasadniczo urząd powinien na podstawie samego zgłoszenia i ewentualnych jego aktualizacji wiedzieć, czy i gdzie dany pracownik świadczy pracę w Niemczech.

Zmiany od 01.07.2017 r.

Od 1 lipca należy zgłaszać pracowników delegowanych przez elektroniczny portal zgłoszeniowy Urzędu Celnego (www.meldeportal-mindestlohn.de). Korzystanie z portalu wymaga jednorazowej rejestracji w celu utworzenia konta użytkownika. Proces rejestracji i dokonywania pojedynczych zgłoszeń nie jest szczególnie trudny, na portalu można pobrać szczegółową instrukcję w języku polskim (https://www.meldeportal-mindestlohn.de/Meldeportal/aentg/documents/Informationen_in_polnisch.pdf).

Kary

Brak zgłoszenia delegowanych pracowników w ww. branżach stanowi wykroczenie. Przepisy przewidują kary w wysokości do 30.000 EUR.


ZDJĘCIA: ŹRÓDŁO WWW.FLICKR.COM, LINK DO LICENCJI, Hauptzollamt – Insel Dänholm, LINK DO ZDJĘCIA, AUTOR: yetdark

36 myśli nt. „Zgłoszenie pracowników delegowanych w Urzędzie Celnym – Zmiany od 01.07.2017 r.

 1. I jeszcze jedno, czy jeżeli jest to sporadyczne, tzn. 2-3 razy do roku na 2-3 dni, to można to uznać za podróż służbową i wtedy nie jest konieczne rejestrowanie ich w rzędzie celnym? Dziękuję.

 2. @justyna
  Zgłoszenie jest obowiązkowe. Konieczne są zaświadczenia A1, umowa z niemieckim zleceniodawcą, umowy o pracę, zestawienie czasu pracy. Częstotliwość wyjazdów jest bez znaczenia.

 3. Dzień dobry, czy polski pracodawca mając umowę z polskim producentem montuje jego produkty na ruchomości na terenie Niemiec musi zgłaszać pracowników w służbie celnej czy robi to organ niemiecki wpuszczające na swój teren polskich pracowników.

 4. @ Agnieszka
  Jeżeli jest to praca tymczasowa, zgłoszenia dokonuje niemiecki pracodawca użytkownik. Jeżeli nie, polski pracodawca (o ile mamy do czynienia z jedną z branż podlegających zgłoszeniu).

 5. Witam czy jeśli jestem Agencją tymczasową i deleguję opiekunki do niemiec ale nie pilegniarki i nie sprzataczki tylko betreuerin to czy musze je zgłaszac do zoll bo w tej grupie zawodów nie widziałam takiej jak pomoc domowa

 6. Witam.
  Jestem podwykonawcą oddelegowuje pracowników do Niemiec, zgłaszam ich do Zoll, ale mam u siebie również podwykonawców którzy pracują równorzędnie razem z moimi pracownikami , czi ich też zgłaszam >

 7. Dzień Dobry,
  produkujemy ogrodzenia, balustrady stalowe, podpisaliśmy umowę na wykonanie i montaż balustrad w Niemczech, montaż będzie trwał około 2 dni. Czy tylko zgłoszenie w Zollamt jest konieczne? Słyszałam o Urlaubskassenverfahren i meldunku w SOKA-BAU, Co to jest i czy nasza branża musi dokonywać meldunków w tej instytucji? ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 8. @Andzia
  Zgłasza Pani tylko swoich pracowników. Problemem w przypadku tych pozostałych podwykonawców będzie, czy prowadzą oni faktycznie działalność gospodarczą, czy jest ona może tylko pozorowana. Jeżeli wykonują te same zadania, co Pani pracownicy, i wspólnie z Pani pracownikami, to urząd celny będzie ich z dużym prawdopodobieństwem uważał za pracowników, nie za przedsiębiorców.

 9. @Kamila
  Montaż balustrad nie jest wyraźnie wymieniony w układzie zbiorowym BRTV. Nie podlega on raczej pod branżę budowlaną, rejestracja w SOKA-BAU nie powinna być dlatego konieczna. Ale proponuję wysłać zapytanie ze szczegółowym opisem działalności do SOKA-BAU.

 10. Czy pracowników zgłasza się w urzędzie celnym na określony czas, na pół roku, rok? Czy zgłaszać należy ich co rok i są konkretne terminy? czy wystarcza jednorazowe zgłoszenie?

 11. Witam,
  jeśli zgłosiłam delegowanych pracowników do pracy w Niemczech na stronie Zoll , ale zaszła zmiana wśród pracowników, jak mam wymeldować tych pracowników?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *