Zasiłek chorobowy w Niemczech

1363895648_03Przez pierwsze 6 tygodni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika pracodawca jest zobowiązany do dalszego płacenia wynagrodzenia (§ 3 Entgeltfortzahlungsgesetz). Od 7 tygodnia trwania niezdolności do pracy pracodawca zostaje zwolniony z tego obowiązku a pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego wobec kasy chorych (§ 44 Sozialgesetzbuch V).  W przeciwieństwie do wynagrodzenia chorobowego, które wynosi 100 % wcześniejszego średniego wynagrodzenia pracownika, zasiłek chorobowy nie przekracza 90 % kwoty wynagrodzenia netto. 

W przypadku rozwiązania stosunku pracy w trakcie trwania choroby, pracodawca zostaje zwolniony z obowiązku płacenia wynagrodzenia chorobowego a pracownik może już przed upływem 6 tygodni domagać się wypłaty zasiłku chorobowego od kasy chorych. Rozwiązanie stosunku pracy po zachorowaniu pracownika nie ma wpływu na jego roszczenia wobec kasy chorych, wystarczające jest, aby pracownik w chwili zachorowania był jeszcze zatrudniony i był objęty ubezpieczeniem chorobowym (wyrok Krajowego Sądu Społecznego w Monachium z dnia 06.03.2008, sygn. akt L 4 KR 268/06).

W przypadku gdy niezdolność do pracy stwierdza lekarz niemiecki, pracownik nie musi troszczyć się o powiadomienie kasy chorych, uczyni to za niego lekarz. W przypadku jednak gdy niezdolność do pracy stwierdzi lekarz polski, pracownik powinien samodzielnie powiadomić kasę chorych. W przypadku braku powiadomienia kasa chorych ma prawo do odmowy wypłaty zasiłku chorobowego za okres do chwili wpłynięcia powiadomienia o niezdolności do pracy. Pracodawca niemiecki nie informuje kasy chorych o chorobie pracownika i nie jest też do tego zobowiązany. Aby nie utracić częściowo prawa do zasiłku należy dlatego w przypadku gdy niezdolność do pracy stwierdzi lekarz polski, samodzielnie zadbać o powiadomienie kasy chorych, jeżeli prognozowany okres trwania choroby przekracza 6 tygodni lub należy liczyć się z wcześniejszym zakończeniem stosunku pracy.

Podstawy prawne: Entgeltfortzahlungsgesetz, Sozialgesetzbuch V

Wyrok Sądu Społecznego w Monachium z sprawie L4 KR 268/06

37 myśli w temacie “Zasiłek chorobowy w Niemczech

 1. Witam
  Rozpoczelam prace w niemieckiej firmie.Przepracowlam 31 dni i nagle zachorowalam. Czy przysluguje mi zasilek chorobowy?Mam podejrzenie , ze rowniez w trakcie chorobowego dostane wypowiedzenie z pracy.

 2. @Agnieszka
  Jeżeli stosunek pracy trwał co najmniej 4 tygodnie, przysługują świadczenia z tytułu choroby. Przez pierwsze 6 tygodni płaci je pracodawca, potem kasa chorych. Choroba nie chroni przed wypowiedzeniem umowy.

 3. Witam
  Pracuję u niemieckiego pracodawcy na umowę na czas nieokreślony.
  Podczas spędzania urlopu w Polsce zachorowałam .Od 22.01.19 przebywam na zwolnieniu chorobowym .Za pierwsze 6 tyg.zapłacił mi pracodawca .W maju otrzymałam pierwszą wypłatę z AOK.
  Mój pracodawca domaga się określenia czy wrócę do pracy czy ze względu na stan zdrowia chcę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę .Moje pytanie brzmi,czy jeśli sama wypowiem umowę o pracę stracę prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w AOK.

 4. @Zofia
  Jeżeli zachorowała Pani w trakcie trwania stosunku pracy, to AOK mimo rozwiązania umowy o pracę będzie nadal płaciło Krankengeld za tą samą chorobę. Może Pani również sama rozwiązać umowę o pracę. Ważne jest, aby zachować ciągłość zaświadczeń lekarskich, nie może być żadnej luki, lekarz nie może wystawiać zaświadczeń wstecznych. Stosunek ubezpieczeniowy z AOK wygaśnie dopiero po zakończeniu danej choroby.

 5. Witam. Dziś przychodzę z następującym tematem;
  Moja koleżanka złożyła 4 tygodniowe wypowiedzenie z pracy. Znalazła mieszkanie i pracę w innym regionie Niemiec i tam chciała się przeprowadzić zaraz po zakończeniu okresu wypowiedzenia. Dwa tygodnie przed końcem okresu wypowiedzenia zachorowała,to był wtorek, otrzymała zwolnienie lekarskie na 5dni czyli do soboty. W poniedziałek ponownie udała się do lekarza ponieważ leki nie pomagały a jej stan się nie polepszył, dostała kolejne recepty i skierowanie na rezonans magnetyczny. Ustaliła termin badania na 12.07.19.Jej okres wypowiedzenia kończy się z dniem 30.06.19 a kolejne zwolnienie lekarskie jakie otrzymała obowiązuje do 29.06.19.Kolezanka przepracowala w tej firmie 11mies.Przez ostatnie dwa tygodnie pracy (czytaj) chorobowego pieniądze wypłaca jej szef 100% wypłaty. Co dalej? Koleżanka nie jest w stanie ze względu na chorobę udać się do Polski na dalsze leczenie jak jej to zasugerowała pani w AOK-powiedziala:skoro pani umowa kończy się z dniem 30.06. i jeśli np nie chciałaby pani zostać w Niemczech tylko leczenie kontynuować np w Polsce to proszę w piątek udać się do urzędu miasta, tam się wymeldować z zaznaczeniem, że od dnia 30.06 a następnie proszę przyjść do nas i my Panią też tu wymeldujemy.Czy było to po to sugerowane by koleżanka sama doprowadziła do tego by nic jej nie przysługiwało? Czy koleżanka nie może kontynuować chorobowego tutaj? Przecież tutaj pracowała i odprowadzała składki.Czy w razie dalszych zwolnień lekarskich nie może ich zanosić do AOK i tam pobierać chorobowego, pozostać nadal ubezpieczona i wykonać wszystkie potrzebne badania oraz odbyć prawdopodobnie potrzebną rehabilitację? W zwolnieniach nie powinno być przerw aby starać się o wypłatę chorobowego z AOK,-czy niedziela będzie uważana za przerwę w chorobowym? Koleżanka chciała by udać się do lekarza gdzie z pewnością zostanie przedłużone zwolnienie lekarskie. Dokument ten dostarczyć do AOK poczym udać się 01.07 do mieszkania, które będzie wynajmowała od 01.07 tam chciałaby się zameldowałc i kontynuować leczenie. Czy jest taka możliwość? Czy AOK powinno wypłacać chorobowe i kontynuować ubezpieczenie by koleżanka mogła się leczyć?

 6. @Ania
  Koleżanka może kontynuować leczenie w Niemczech. Potrzebuje jedynie kolejne zaświadczenie o niezdolności do pracy od 30.06.2019. Na podstawie tego zaświadczenia AOK będzie płaciła Krankengeld i pokryje koszty leczenia w Niemczech, nawet po wygaśnięciu stosunku pracy. Ważne jest, aby utrzymać ciągłość zaświadczeń. Jeżeli jedno kończy się 29.06., następne musi obowiązywać od 30.06. Zaświadczenia nie mogą być wystawione wstecznie, należy udać się do lekarza przed zakończeniem ważności zaświadczenia.

 7. witam, od 1kwietnia jestem na L4, z końcem kwietnia rozwiązano mi umowe o prace. od maja mam chorobowe z Polski i do tej pory nie dostałem od KKH centa… czy ktos orietuje sie w tym?? z gory dziekuje

 8. Dzień dobry. Pracowałem od 26.11.2018r. Jestem na zwolnieniu chorobowym od 23.04.2019-10.05.2019. Z dniem 10.05.2019 dostałem wypowiedzenie . Kontynuacja zwolnienia lekarskiego 11.05-10.06 oraz dalej od 11.06 do 10.07.
  Wypełniłem i odesłałem papiery przysłane przez AOK Bremen Bremerhaven. Pracodawca wypłacił mi pieniądze za chorobowe za okres do 10.05.2019. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnych pieniędzy za zwolnienie lekarskie od 11.05.2019.
  Sytuacja trochę skomplikowana wiadomo…. Co powinienem zrobić?

 9. Witam mam pytanie czy adwokat w trakcie prowadzenia sprawy może bez podania przyczyny słowa wyjaśnienia powiedzieć że już mnie nie reprezentuje zaznaczę że za sprawę miał zapłacone.

 10. Pracowałam sezonowo w Niemczech i złamałam noge w pracy, czy należy mi się chorobowe i odszkodowanie ?

 11. @Barbara
  Przysługują świadczenia wypadkowe (Verletztengeld). Zadośćuczynienie od pracodawcy lub współpracowników przysługuje jedynie, jeżeli wyrządzili szkodę umyślnie, co w praktyce zdarza się raczej rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *