Zasiłek chorobowy w Niemczech

1363895648_03Przez pierwsze 6 tygodni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika pracodawca jest zobowiązany do dalszego płacenia wynagrodzenia (§ 3 Entgeltfortzahlungsgesetz). Od 7 tygodnia trwania niezdolności do pracy pracodawca zostaje zwolniony z tego obowiązku a pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego wobec kasy chorych (§ 44 Sozialgesetzbuch V).  W przeciwieństwie do wynagrodzenia chorobowego, które wynosi 100 % wcześniejszego średniego wynagrodzenia pracownika, zasiłek chorobowy nie przekracza 90 % kwoty wynagrodzenia netto. 

W przypadku rozwiązania stosunku pracy w trakcie trwania choroby, pracodawca zostaje zwolniony z obowiązku płacenia wynagrodzenia chorobowego a pracownik może już przed upływem 6 tygodni domagać się wypłaty zasiłku chorobowego od kasy chorych. Rozwiązanie stosunku pracy po zachorowaniu pracownika nie ma wpływu na jego roszczenia wobec kasy chorych, wystarczające jest, aby pracownik w chwili zachorowania był jeszcze zatrudniony i był objęty ubezpieczeniem chorobowym (wyrok Krajowego Sądu Społecznego w Monachium z dnia 06.03.2008, sygn. akt L 4 KR 268/06).

W przypadku gdy niezdolność do pracy stwierdza lekarz niemiecki, pracownik nie musi troszczyć się o powiadomienie kasy chorych, uczyni to za niego lekarz. W przypadku jednak gdy niezdolność do pracy stwierdzi lekarz polski, pracownik powinien samodzielnie powiadomić kasę chorych. W przypadku braku powiadomienia kasa chorych ma prawo do odmowy wypłaty zasiłku chorobowego za okres do chwili wpłynięcia powiadomienia o niezdolności do pracy. Pracodawca niemiecki nie informuje kasy chorych o chorobie pracownika i nie jest też do tego zobowiązany. Aby nie utracić częściowo prawa do zasiłku należy dlatego w przypadku gdy niezdolność do pracy stwierdzi lekarz polski, samodzielnie zadbać o powiadomienie kasy chorych, jeżeli prognozowany okres trwania choroby przekracza 6 tygodni lub należy liczyć się z wcześniejszym zakończeniem stosunku pracy.

Podstawy prawne: Entgeltfortzahlungsgesetz, Sozialgesetzbuch V

Wyrok Sądu Społecznego w Monachium z sprawie L4 KR 268/06

 1. @Jakubiak
  Choroba nie chroni przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Ma Pan 3 tygodnie czasu na zaskarżenie wypowiedzenia do sądu pracy. Jeżeli pracodawca ma więcej niż 10 pracowników, Pana stosunek pracy podlega szczególnej ochronie i pracodawca będzie musiał przed sądem uzasadnić wypowiedzenie umowy. W ramach ewentualnej ugody przed sądem może Pan przy tym stażu pracy liczyć na odprawę w wysokości jednego do półtora miesięcznego wynagrodzenia brutto.

 2. Witam, obexnie jestem w ciąży. Przebywałam na zwolnieniach między,którymi były kilkudniowe luki. Wypłate dostawałam z firmy w całości. W styczniu dostałam list z pracy,je muszę dostarczyc zwolnienia do AOK. Zrobiłam to z opoznieniem. Dzisiaj dostałam list, je za okres 25.11 do 11.12 nie zostanie wyplacone Krankengeld. Nie rozumiem dlaczego skoro nie przebywałam dłużej jak 6 tyg na zwolnieniu

 3. @Kanila
  Pracodawca płaci przez 6 tygodni za tę samą chorobę. Jeżeli są przerwy w zwolnieniach, ale jest to ta sama choroba, sumujemy wszystkie okresy. Prawdopodobnie przekroczyła Pani w sumie 6 tygodni i obowiązek wypłaty świadczeń przeszedł na kasę chorych.

 4. Poinformowałem niemieckiego pracodawcę ze jestem chory w niedziele i ze w poniedziałek 2.03.2020 idę do lekarza,,, w poniedziałek stawił się u mnie w domu pracownik niemieckiej firmy z natychmiastowym wypowiedzeniem – nie przyjąłem. Przesłałem zwolnienie do 27.03 pracodawcy i do aok i do dnia dzisiejszego nie wypłacono mi chorobowego (ani pracodawca ani aok). Czy to zgodne z prawem??

 5. Witam , mam pytanie jestem na chorobowym od 19.05 pierwsze 6 tygodni placi pracodawca i to otrzymałam. Pracodawca dnia 15 lipca kazał wysłać papiery do AOK, czy zostanie wypłacony zasiłek jeśli zwolnienie zostało wysłane tak późno? I drugie pytanie brzmi , ile czasu kasa chorych ma na wypłacanie pieniędzy?

 6. Witam,
  Leczę się w DAK i zawsze miałem ciągłość Au ale ostatnio lekarz pokreślił L4 i wysłałem L4 24tego zamiast 18 tego . Wypłacono mi pieniądze za poprzedni okres ale lekarz wystawił L4 na następny miesiąc.

  Czy otrzymam pieniądze za następny miesiąc czy DAK może mi nie wypłacić ze względu na przypadkowy błąd z datą. Cały czas miałem ciągłość i pisałem e-mail z DAK i serdecznie pozdrawiali itp.
  Również pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź.

 7. @Problem z kolanem
  Jeżeli według zaświadczeń lekarskich nie ma ciągłości, kasa pewne wstrzyma płatności i trzeba będzie udowodnić, że to pomyłka lekarza.

 8. Mam pytanie.
  Byłam zarejestrowana w Agentur für Arbeit 27.06.2020i otrzymywałam Arbeitlosegeld 1 i równocześnie byłam na Elterngeld do 27.09.2020
  Oczywiście zasiłek Arbeitlosegeld pomniejszony w czasie Elterngeld.
  Zachorowałam do 6 tygodni otrzymywałam pieniądze z Agentur für Arbeit czyli do 15.09.2020.
  Zwolnienie miałam od lekarza rodzinnego łącznie z ciągłością do 02.10.2020 .
  A później od 05.10.2020 od psychiatry do 14.12.2020 również z ciągłością.
  Otrzymałam tylko od Aok kwotę 102.53 €.
  I odmówiono mi wypłaty Krankengeld .Dodam iż lekarz rodzinny stwierdził podejrzenie depresji.
  I wystawiał mi zwolnienia do momentu mojego terminu u psychiatry .Wiedząc, że mam termin 05.10.
  Ale wystawił mi Zwolnienie do 02.10 (Piątek)
  05.10. Lekarz psychiatra postawił diagnozę i jestem na zwolnieniu.
  Ale nie otrzymuję pieniędzy z Aok.
  Pani z Aok udzieliła mi informacji : zostało przerwane leczenie ( sobota,niedziela)
  I widnieją dwa inne numery choroby …..
  Pomimo iż, moja choroba jest ta sama.
  Czy mam szanse odzyskać Krankengeld?
  Ja nie zawiniłam jestem chora ,lekarz rodzinny nie jest specjalistą zeby poprawnie postawić diagnozę. Jestem zrozpaczona i bez pieniędzy na życie. Od 16.09 do 14.12.20
  Proszę o pomoc

 9. Witam,jestem na zwolnieniu lekarskim po operacji od zeszłego roku,pracodawca mnie zwolnił w tym roku z pracy,w styczniu 2021 będzie maksymalny okres czyli 78 tygodni jak choruję i dostałem pismo z TK że przestaną mi płacić oraz że muszę się zarejestrować w Arbeitsamt aby mieć dalej ubezpieczenie.I tutaj mam pytanie do Pana czy nie mając zameldowania w Niemczech przysługuje mi prawo do zarejestrowania się i szukanie pracy poprzez biuro w Niemczech? Dodam że pracowałem jako kierowca w systemie i nie miałem zameldowania w Niemczech.Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam Irek.

 10. Witam
  Miałem wypadek w pracy pracujac w niemczech. Po 2 operacji wrociłem do Polski i nadal pobieram zasilek z AOK. Czy jezeli utrace meldunek w niemczech nadal bedzie mi przysługiwać zasiłek?
  Pozdrawiam

 11. Dzień dobry. A co w przypadku kiedy pracownik po upływie 6 tygodni nadal wysyłał zwolnienia pracodawcy, a ten nie poinformował go o konieczności przesłania zwolnienia po tym czasie do kasy chorych? Ponadto nie udzielał żadnej odpowiedzi na zapytania o wypłacenie świadczenia. Czy pracownik ma w takim razie jakieś prawa czy po prostu pieniądze od kasy chorych przepadły? (jakieś 3-4 miesiące zwolnienia).

 12. Witam . Ile czasu Aok ma na wypłatę chorobowego ? Jest to 30 dni od ostatniej wypłaty od pracodawcy ? Czy Aok ma jakieś swoje terminy

 13. W moim przypadku AOK wypłacił chorobowe około 2 tygodnie po tym jak przesłałam mu pocztą kolejne chorobowe. Około 1 tygodnia poczta dostarcza listy pod wskazany adres, ze względu na Covid wszelkie dokumenty przychodzące poczta przebywają w kwarantannie w danym urzedzie i czas na przeglądnięcie ich przez urzędnika, więc z tad 2 tygodnie.
  Moja choroba wymaga długotrwałego leczenia więc lekarz chciał wystawić mi chorobowe na 6 miesiecy, ale poprosiłam o 2 miesięczne zwolnienie by pieniądze wpływały częściej. Tak wiec AOK wypłaca chorobowe jak dostanie fizycznie (e-maila to dla nich za mało) nowe chorobowe, oczywiście w przypadku gdy choroba nie mija.

 14. Panie Kamilu
  Co przysługuje pracownikowi, któremu w lipcu 2021 kończy się wypłata chorobowego z AOK a nadal nie może powrócić do pracy? Miała się odbyć operacja (wstawienie edoprotezy) że względu na Covid odwałana bez podania nowego terminu. Wymiana biodra to poważna operacja po której pracownik do 7 lipca napewno nie wróci do zdrowia i pracy, nawet przy założeniu że operacja odbędzie się w maju 2021r.
  7 czerwca 2021 minie 5 lat odkąd pracownik pracuje w Niemczech (wtym krótkie chorobowe w 2019 r. z powodu złamania palca w czasie pracy i półtora roku z powodu leczenia biodra). Umowa na czas nieokreślony. Niemcy zaproponowali rehabilitację, na którą lekarz prowadzący chorobę napisał, że w tym przypadku potrzebna jest operacja a chory nie może podróżować i odbyć w chwili obecnej operacji. Czy należy się renta z Niemiec, czy może jakieś świadczenie rehabilitacyjne? Gdzie i kiedy je składać? Co w takim przypadku z Kindergeld i ubezpieczeniem w Niemczech członków rodziny chorego?

 15. Witam serdecznie przebywałem na chorobowym 5 tyg na kręgosłup zwolnienie miałem do 26 marca 2021 był to piątek 29 zacząłem nowa chorobę miałem operację aż do 9 maja 2021 kto płaci w tym wypadku za chorobowe do Szefa i do Sok wysyłam zwolnienia na bieżąco proszę o odpowiedz

 16. Witam.
  Czy jeśli sama opłacam sobie ubezpieczenie w aok
  I teraz jestem w ciąży to mogę się ubiegać o zasiłek krankengeld?
  Jestem.w sytuacji ze ani arbeitsamt ani jobcenter nie przyznało mi socjalu a moja sytuacja materialną jest taka że jestem bez środków do życia. W obecnej chwili jestem na utrzymaniu partnera

Możliwość komentowania została wyłączona.