900 € rocznej składki do SOKA-BAU od jednoosobowych firm budowlanych (tzw. Gewerbe) od 14.07.2015 r.

1363895648_03SOKA-BAU to niemiecka kasa urlopowa dla branży budowlanej. Kasa została stworzona, aby wyrównać obciążenia pracodawców branży budowlanej związane z płatnym urlopem pracowników. Pracodawcy odprowadzają składki do kasy i mogą w zamian żądać zwrotu kosztów związanych z wynagrodzeniem urlopowym pracowników. Polskie firmy delegujące pracowników budowlanych do Niemiec już wcześniej musiały liczyć się z roszczeniami zgłaszanymi przez SOKA-BAU.

14.07.2015 r. weszło w życie nowe rozporządzenie o ogólnym obowiązywaniu układu zbiorowego dla kas socjalnych branży budowlanej  (Bekanntmachung über die Allgemeinverbindlicherklärung des Tarifvertrags über das Sozialkassenverfahren im Baugewerbe (VTV) vom 3. Mai 2013 in der Fassung der Änderungstarifverträge vom 3. Dezember 2013 und vom 10. Dezember 2014).

Zgodnie z § 17 układu zbiorowego firmy branży budowlanej nie zatrudniające pracowników są zobowiązane do odprowadzania rocznej składki podstawowej w wysokości 900 € do SOKA-BAU. Za pierwszy okres rozliczeniowy od kwietnia do września 2015 należy odprowadzić składkę w wysokości 450 €. Termin zapłaty zarówno za pierwszy okres rozliczeniowy do września 2015 r. (450 €) jak i za następne pełne okresy rozliczeniowe (900 €) mija 20 listopada. Najpóźniej 20 listopada 2015 r. wszystkie jednoosobowe przedsiębiorstwa branży budowlanej będą musiała odprowadzić do kasy urlopowej SOKA-BAU składkę w wysokości 450 €.

Składki podstawowe są zaliczone na poczet ewentualnych regularnych składek, jeżeli firma zatrudni pracowników. W tym przypadku firma będzie mogła po udzieleniu pracownikowi płatnego urlopu odzyskać część lub całość wpłaconej kwoty. Firmom nie zatrudniającym żadnych pracowników nie przysługuje natomiast zwrot składki podstawowej. Dla tych firm składka będzie po prostu dodatkowym kosztem prowadzenia działalności gospodarczej.

Ww. przepisy dotyczą także Polaków świadczących usługi budowlane w Niemczech na tzw. Gewerbe.

1363896746_7Zestawienie prac podlegających pod układ zbiorowy znajdziemy w oddziale IV (Abschnitt IV) układu. Pod układ zbiorowy podlegają przykładowo firmy zajmujące się przede wszystkim robotami izolacyjnymi, montażem konstrukcji gipsowych, układaniem ściennych i podłogowych płytek ceramicznych, fugowaniem, murarstwem, sztukaterią. Wszyskie osoba prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wykonujące przede wszystkim prace tego rodzaju są zobowiązane do odprowadzenia składki podstawowej do SOKA-BAU. Do branży budowlanej nie zaliczamy natomiast przykładowo przedsiębiorstw świadczących przede wszystkim prace dekarskie, malarskie, montaż rusztowań, wykonujące instalacje wodne, gazowe i elektryczne. Te osoby nie muszą odprowadzać składek. W przypadku wątpliwości można zgłosić się do SOKA-BAU z wnioskiem o stwierdzenie braku obowiązku odprowadzania składek.

 1. Witam. Jako pracodawca wysłałem kilku ludzi na instalacje do Niemiec. W Polsce dalej prowadzę firmę i wykonuję usługi. Są to prace związane z sieciami komputerowymi IT. Ludzi przed wyjazdem zgłosiłem w Niemczech bo praca na budowie na dłuższą chwilę. Teraz dostałem z SOKA-BAU pismo o konieczności opłacenia składek. W powyższych komentarzach jest informacja, że instalacje elektryczne nie podlegają składką. Wnioskuję, że instalacje IT tym bardziej. Gdzie trzeba określić jakiego typu prace wykonuje się, żeby nie ścigali o składki? Co trzeba teraz zrobić jak już ich domagają się, a z uzyskanych informacji wynika, że nasz zakres prac temu nie podlega.

 2. @Józef
  Soka-Bau uważa, że montaż paneli słonecznych to prace budowlane podlegające oskładkowaniu.

 3. @Mariusz
  Soka-Bau zawsze najpierw prosi o informacje i opis danej działalności. Można opisać zakres prac, przedłożyć umowy i faktury. Jeżeli to nie pomoże, pozostaje jedynie obrona przed sądem. Soka-Bau nie posiada uprawnień administracyjnych, musi dochodzić swych roszczeń przed sądem pracy.

 4. witam mam pytanie zatrudniam żonę jako buro hilfe czy takie zatrudnienie też podlega składkom do soka bau

 5. @Jurek
  Nie, składki do Soka-Bau obejmują jedynie pracowników fizycznych.

 6. Witam,
  Chcialem zapytac czy jest mozliwosc zameldowania do Soka Bau pracownikow z data wczesniejsza? I jakie konsekwencje z tego tytulu moge poniesc?

 7. A osoby (jednoosobowa działalność prowadzona w polsce):
  1. świadczące usługi jako kierownik budowy ?
  2. Osoba świadcząca usługi jako kierownik budowy i delegująca pracowników ?
  3. Osoba świadcząca usługi jako kierownik budowy i delegująca firmę podwykonawczą ?

 8. Mam polską firmę. Wysyłam moich pracowników do Niemiec. Zajmujemy się montażem fasad aluminiowo-szklanych. Czy muszę odprowadzać podatek do soka-bau?

 9. @Karolina
  Prace budowlane przy fasadach (Fassadenbauarbeiten) są wyraźnie wymieniona w układzie BRTV i podlegają tym samym zasadniczo pod SOKA-BAU. Nie wiem, czy zmienia coś okoliczność, że są to fasady aluminiowo-szklane. Proponuję wysłać zapytanie do SOKA-BAU.

 10. Dzień dobry,
  Prowadzę małą firmę w Polsce, planuję podpisane umowy z Niemieckim zleceniodawcą dla którego moja firma będzie świadczyła usługi przewiertów hdd na terenie Niemiec.
  Przewierty HDD to: sterowany system układania po łagodnym łuku instalacji
  podziemnych przy pomocy ustawionej na powierzchni wiertnicy.
  Technologia przewiertu sterowanego polega na wykonaniu otworu pilotowego, następnie jego rozwiercaniu do odpowiedniej średnicy.
  Czy horyzontalne przewierty sterowane również są objęte soka-bau?

 11. @Agnieszka
  Budowa rurociągów podlega pod Soka-Bau. Nie wiem, czy opisane przez Panią pracę można do tego zaliczyć. Ale pewne prawdopodobieństwo istnieje, proponuję wysłać zapytanie do Soka-Bau.

 12. Witam . Prowadzę w Niemczech Firmę -zezwolenie z Handwerku na dachy .W międzyczasie zatrudniłam inżyniera aby uzyskać zezwolenie na prace betoniarskie .
  Dostałam takie zezwolenie na jego nazwisko.
  Sokadach kazał mi odprowadzić od niego składki chociaż to pracownik umysłowy -kierownik budowy.
  Teraz mam komornika .Czy ja musiałam od niego odprowadzać składki ?

 13. Witam
  Mam firmę budowlana w polsce wysłał pracowników na odelegownaih fk pracy na 14 dni do Niemiec. Umowa zlecenie czy muszę odprowadzić skaldki dk sok bau ?

Możliwość komentowania została wyłączona.