Zgłoszenie pracowników delegowanych w Urzędzie Celnym – Zmiany od 01.07.2017 r.

Wstęp

Polskie firmy delegujące pracowników do pracy w Niemczech są w wielu przypadkach zobowiązane do zgłoszenia tych pracowników w niemieckim Urzędzie Celnym (Zollverwaltung). Obowiązek zgłoszeniowy przewidują Ustawa o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz, w skrócie: MiLoG), Ustawa o delegowaniu pracowników (Arbeitnehmerentsendegesetz, w skrócie: AEntG) oraz Ustawa o pracy tymczasowej (Arbeitnehmerüberlassungsgesetz, w skrócie: AÜG).

Ustawa o płacy minimalnej

§ 16 MiLoG w związku z § 2a Ustawy o zwalczaniu pracy na czarno (Schwarzarbeitsbekämpfungsgesetz) ustanawia obowiązek zgłoszeniowy w następujących branżach:

 • budowlana
 • gastronomiczna i hotelarska,
 • transport osób,
 • transport towarów, spedycja i logistyka,
 • działalność wędrownych artystów, cyrków i bud jarmarcznych,
 • gospodarka leśna,
 • sprzątanie budynków,
 • montaż instalacji na targach,
 • przeróbka mięsa.

Ustawa o delegowaniu pracowników

§ 18 AEntG zobowiązuje do zgłoszenia pracowników delegowanych do pracy w następujących branżach:

 • gospodarka odpadami, czyszczenie ulic,
 • edukacja i kształcenie zawodowe według SGB II i SGB III,
 • budowlana,
 • doręczanie poczty,
 • sprzątanie budynków,
 • gospodarka rolna i leśna, ogrodnictwo,
 • opieka medyczna,
 • ubój i przeróbka mięsa,
 • ochrona mienia i osób,
 • tekstylna i odzieżowa,
 • działalność pralni na rzecz klientów instytucjonalnych.

Ustawa o pracy tymczasowej

§ 17b AÜG ustanawia obowiązek zgłoszeniowy w każdym przypadku delegowania pracowników tymczasowych do Niemiec. W przeciwieństwie do regulacji w MiLoG i AEntG do dokonania zgłoszenia na podstawie AÜG zobowiązany jest niemiecki kontrahent polskiej firmy (pracodawca użytkownik).

Dotychczasowa procedura

Zgłoszenie należy dokonać przed wszczęciem pracy przez danego pracownika na jednym z formularzy udostępnionych na stronie internetowej Urzędu Celnego (http://www.zoll.de/DE/Fachthemen/Arbeit/Meldungen-bei-Entsendung/Anmeldung/anmeldung_node.html). Formularz 033035 to standardowe zgłoszenie na podstawie MiLoG lub AEntG.  Pracowników tymczasowych należy zgłosić na formularzu 033036 (zgłasza ich niemiecki pracodawca użytkownik). Pozostałe formularze 033037 i 033038 dotyczą nietypowych sytuacji, w których praca świadczona jest w zmiennych miejscach lub mobilnie (kierowanie pojazdami, zbiórka śmieci, doręczanie listów itp.).

Wypełniony formularz wysyłamy faksem na numer +49 221 9648 70. Urząd nie potwierdza przyjęcia zgłoszenia.

W przypadku zmiany planowanego okresu delegowania (zwolnienie pracownika, skrócenie lub przedłużenie umowy z niemieckim kontrahentem) należy aktualizować zgłoszenie. Zasadniczo urząd powinien na podstawie samego zgłoszenia i ewentualnych jego aktualizacji wiedzieć, czy i gdzie dany pracownik świadczy pracę w Niemczech.

Zmiany od 01.07.2017 r.

Od 1 lipca należy zgłaszać pracowników delegowanych przez elektroniczny portal zgłoszeniowy Urzędu Celnego (www.meldeportal-mindestlohn.de). Korzystanie z portalu wymaga jednorazowej rejestracji w celu utworzenia konta użytkownika. Proces rejestracji i dokonywania pojedynczych zgłoszeń nie jest szczególnie trudny, na portalu można pobrać szczegółową instrukcję w języku polskim (https://www.meldeportal-mindestlohn.de/Meldeportal/aentg/documents/Informationen_in_polnisch.pdf).

Kary

Brak zgłoszenia delegowanych pracowników w ww. branżach stanowi wykroczenie. Przepisy przewidują kary w wysokości do 30.000 EUR.


ZDJĘCIA: ŹRÓDŁO WWW.FLICKR.COM, LINK DO LICENCJI, Hauptzollamt – Insel Dänholm, LINK DO ZDJĘCIA, AUTOR: yetdark

 1. Witam. Mąż pracuje kilka lat w Niemczech ma własną gewerbe. Pracuje u jednego pracodawcy ale ma swoje narzędzia i rozlicza się rachunkami. Nie szuka innych zleceń bo jeden klient cały czas daje mu jakaś pracę. Właśnie wezwanie aby przekazać wszystkie dokumenty do zooll. Teraz dostał wezwanie do stawienia się do nich w celu wyjaśnienia. Nie zna języka idzie z księgową. Co może mu grozić? Jak wysilać kara?

 2. Witam. Mąż pracuje kilka lat na własnej działalności u jednego pracodawcy ponieważ on cały czas zapewnia mu pracę. Rozlicza się rachunkami i ma swoje narzędzia. Dostał wezwanie od zooll aby dostarczyć wszystkie dokumenty a teraz Aby się stawić w celu wyjaśnienia. Czy coś mu grozi? Jakaś karta? Mąż nie zna niemieckiego.

 3. Dzień Dobry, pracownik z branży produkcyjnej – konstruktor przez miesiąc będzie wykonywał pracę w firmie „matce” na terenie Niemiec. Czy powinnam go zgłaszać? A gdyby tak, to dokumentacja w postaci list płac i tak musi być w Polsce, tam będzie miał tylko kartę czasu pracy.

 4. @D
  Wychodzę z założenia, że „matka” posiada własną osobowość prawną i jest jedynie finansowo powiązana z córką. W rozumieniu przepisów to dwie oddzielne firmy, zgłaszamy pracownika jak zwykle. W Niemczech należy przetrzymywać co najmniej kopie dokumentów.

 5. Witam. Jeżeli jestem firmą jednoosobowa i nam kontrakt na czas określony z niemiecka firmą to czy swój pobyt też muszę zgłosić do Zoolmat?

 6. @Kermi
  Zgłaszamy jedynie pracowników. Właściciel firmy świadczący osobiście pracę nie ma takiego obowiązku.

 7. Witam
  Nie dawno Polska firma montowala nam okna w Niemczech. Wystawili nam faktury w zlotowkach, chociaz, cena na umowie byla okreslona w euro. Potrzebuje faktury na montaz,ktora zostala nam obiecana. W fakturze jest zaznaczony montaz, ale wszystko w zlotowkach. Faktura ta potrzebna jest mi do rozliczenia z Finanzamt. Gdzie moge sie zglosic aby zmusic ich do wystawienia tej faktury badz rachunku?

Możliwość komentowania została wyłączona.