Polskie firmy delegujące pracowników do pracy w Niemczech są w wielu przypadkach zobowiązane do zgłoszenia tych pracowników w niemieckim Urzędzie Celnym (Zollverwaltung). Obowiązek zgłoszeniowy przewidują Ustawa o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz, w skrócie: MiLoG), Ustawa o delegowaniu pracowników (Arbeitnehmerentsendegesetz, w skrócie: AEntG) oraz Ustawa o pracy tymczasowej (Arbeitnehmerüberlassungsgesetz, w skrócie: AÜG).
Ustawa o płacy minimalnej
§ 16 MiLoG w związku z § 2a Ustawy o zwalczaniu pracy na czarno (Schwarzarbeitsbekämpfungsgesetz) ustanawia obowiązek zgłoszeniowy w następujących branżach:
- budowlana
- gastronomiczna i hotelarska,
- transport osób,
- transport towarów, spedycja i logistyka,
- działalność wędrownych artystów, cyrków i bud jarmarcznych,
- gospodarka leśna,
- sprzątanie budynków,
- montaż instalacji na targach,
- przeróbka mięsa.
Ustawa o delegowaniu pracowników
§ 18 AEntG zobowiązuje do zgłoszenia pracowników delegowanych do pracy w następujących branżach:
- gospodarka odpadami, czyszczenie ulic,
- edukacja i kształcenie zawodowe według SGB II i SGB III,
- budowlana,
- doręczanie poczty,
- sprzątanie budynków,
- gospodarka rolna i leśna, ogrodnictwo,
- opieka medyczna,
- ubój i przeróbka mięsa,
- ochrona mienia i osób,
- tekstylna i odzieżowa,
- działalność pralni na rzecz klientów instytucjonalnych.
Ustawa o pracy tymczasowej
§ 17b AÜG ustanawia obowiązek zgłoszeniowy w każdym przypadku delegowania pracowników tymczasowych do Niemiec. W przeciwieństwie do regulacji w MiLoG i AEntG do dokonania zgłoszenia na podstawie AÜG zobowiązany jest niemiecki kontrahent polskiej firmy (pracodawca użytkownik).
Zgłoszenie należy dokonać przed wszczęciem pracy przez danego pracownika na jednym z formularzy udostępnionych na stronie internetowej Urzędu Celnego (http://www.zoll.de/DE/Fachthemen/Arbeit/Meldungen-bei-Entsendung/Anmeldung/anmeldung_node.html). Formularz 033035 to standardowe zgłoszenie na podstawie MiLoG lub AEntG. Pracowników tymczasowych należy zgłosić na formularzu 033036 (zgłasza ich niemiecki pracodawca użytkownik). Pozostałe formularze 033037 i 033038 dotyczą nietypowych sytuacji, w których praca świadczona jest w zmiennych miejscach lub mobilnie (kierowanie pojazdami, zbiórka śmieci, doręczanie listów itp.).
Wypełniony formularz wysyłamy faksem na numer +49 221 9648 70. Urząd nie potwierdza przyjęcia zgłoszenia.
W przypadku zmiany planowanego okresu delegowania (zwolnienie pracownika, skrócenie lub przedłużenie umowy z niemieckim kontrahentem) należy aktualizować zgłoszenie. Zasadniczo urząd powinien na podstawie samego zgłoszenia i ewentualnych jego aktualizacji wiedzieć, czy i gdzie dany pracownik świadczy pracę w Niemczech.
Zmiany od 01.07.2017 r.
Od 1 lipca należy zgłaszać pracowników delegowanych przez elektroniczny portal zgłoszeniowy Urzędu Celnego (www.meldeportal-mindestlohn.de). Korzystanie z portalu wymaga jednorazowej rejestracji w celu utworzenia konta użytkownika. Proces rejestracji i dokonywania pojedynczych zgłoszeń nie jest szczególnie trudny, na portalu można pobrać szczegółową instrukcję w języku polskim (https://www.meldeportal-mindestlohn.de/Meldeportal/aentg/documents/Informationen_in_polnisch.pdf).
Kary
Brak zgłoszenia delegowanych pracowników w ww. branżach stanowi wykroczenie. Przepisy przewidują kary w wysokości do 30.000 EUR.
I jeszcze jedno, czy jeżeli jest to sporadyczne, tzn. 2-3 razy do roku na 2-3 dni, to można to uznać za podróż służbową i wtedy nie jest konieczne rejestrowanie ich w rzędzie celnym? Dziękuję.
@justyna
Zgłoszenie jest obowiązkowe. Konieczne są zaświadczenia A1, umowa z niemieckim zleceniodawcą, umowy o pracę, zestawienie czasu pracy. Częstotliwość wyjazdów jest bez znaczenia.
Dzień dobry, czy polski pracodawca mając umowę z polskim producentem montuje jego produkty na ruchomości na terenie Niemiec musi zgłaszać pracowników w służbie celnej czy robi to organ niemiecki wpuszczające na swój teren polskich pracowników.
@ Agnieszka
Jeżeli jest to praca tymczasowa, zgłoszenia dokonuje niemiecki pracodawca użytkownik. Jeżeli nie, polski pracodawca (o ile mamy do czynienia z jedną z branż podlegających zgłoszeniu).
Witam czy jeśli jestem Agencją tymczasową i deleguję opiekunki do niemiec ale nie pilegniarki i nie sprzataczki tylko betreuerin to czy musze je zgłaszac do zoll bo w tej grupie zawodów nie widziałam takiej jak pomoc domowa
Witam.
Jestem podwykonawcą oddelegowuje pracowników do Niemiec, zgłaszam ich do Zoll, ale mam u siebie również podwykonawców którzy pracują równorzędnie razem z moimi pracownikami , czi ich też zgłaszam >
Dzień Dobry,
produkujemy ogrodzenia, balustrady stalowe, podpisaliśmy umowę na wykonanie i montaż balustrad w Niemczech, montaż będzie trwał około 2 dni. Czy tylko zgłoszenie w Zollamt jest konieczne? Słyszałam o Urlaubskassenverfahren i meldunku w SOKA-BAU, Co to jest i czy nasza branża musi dokonywać meldunków w tej instytucji? ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
@Andzia
Zgłasza Pani tylko swoich pracowników. Problemem w przypadku tych pozostałych podwykonawców będzie, czy prowadzą oni faktycznie działalność gospodarczą, czy jest ona może tylko pozorowana. Jeżeli wykonują te same zadania, co Pani pracownicy, i wspólnie z Pani pracownikami, to urząd celny będzie ich z dużym prawdopodobieństwem uważał za pracowników, nie za przedsiębiorców.
@Kamila
Montaż balustrad nie jest wyraźnie wymieniony w układzie zbiorowym BRTV. Nie podlega on raczej pod branżę budowlaną, rejestracja w SOKA-BAU nie powinna być dlatego konieczna. Ale proponuję wysłać zapytanie ze szczegółowym opisem działalności do SOKA-BAU.
Czy pracowników zgłasza się w urzędzie celnym na określony czas, na pół roku, rok? Czy zgłaszać należy ich co rok i są konkretne terminy? czy wystarcza jednorazowe zgłoszenie?
Witam,
jeśli zgłosiłam delegowanych pracowników do pracy w Niemczech na stronie Zoll , ale zaszła zmiana wśród pracowników, jak mam wymeldować tych pracowników?
\Witam
Mam zapytanie delegujemy pracowników do Niemiec jesteśmy z branży specjalistycznego projektowania, oraz naprawiamy i konserwujemy pozostały sprzęt na statkach. W głównej mierze nasi pracownicy pracują na stoczniach. Czy my również powinniśmy zgłaszać ich do Zoll?
Mam zapytanie delegujemy pracowników do Niemiec jesteśmy z branży budowlanej, czy muszę gdzieś zgłosić ze wróciłem do polski a mam jeszcze aktualny termin przewidywalnego zakończenia zgłoszony w Zoll?
@Andrzej
Należy wysłać kolejne zgłoszenie i zmienić w tym zgłoszeniu datę zakończenia delegowania danego pracownika z planowanej na faktyczną.
Deleguję pracowników do pracy na terenie Niemiec, wykonujemy (usługi spawalnicze) instalacje ze stali nierdzewnej w przemyśle farmaceutycznym, czy muszę zgłaszać pracowników w urzędzie celnym, czy usługi które wykonujemy podlegają pod usługi budowlane
Niestety zaniedbałem zgłoszenia pracowników i przytrafił mi się kontrola Zollamt. Czy jest jakies postępowanie polubowne, czy grożą mi wyłącznie wysokie kary?
@Marcin
Przepisy nie przewidują żadnego postępowania polubownego.
@Marta
Należy wysłać kolejne zgłoszenie z prawidłowymi danymi. Jeżeli jakiś zgłoszony wcześniej pracownik w ogóle nie był delegowany, należy podać ponownie tego pracownika z zerowym okresem delegowania.
Witam,
Czy jest możliwość zgłoszenia pracowników z data wsteczna? kontrakt już trwa od miesiąca a teraz dowiedziałem się, że rejestracja jest konieczna!
@TomS
Można wpisać na formularzu wcześniejszą datę, ale zgłoszenie będzie i tak spóźnione, co stanowi wykroczenie. Teoretycznie urząd mógłby nałożyć karę, ale nie słyszałem w praktyce o takich przypadkach.
Ok, dziękuje za odpowiedz.
Czy może Pan polecić kancelarie która zajmowała by się wszystkimi obowiązkami prawnymi, zgłoszeń do odpowiednich urzędów itp. dla firmy polskiej?
Witam, prowadzę w Polsce firmę zajmująca się usługami elektrycznymi, dostałem zlecenie od czerwca 2019 na wymianę instalacji od Niemieckiego zleceniodawcy. Moi pracownicy będą pracować w Niemczech i jednocześnie w Polsce w każdym miesiącu. Czy w zgłoszeniu mogę podać ogólny termin trwania prac u niemieckiego zleceniodawcy np. od 01.06.19- 01.10.19 czy musze za każdym razem zgłaszać kiedy pracownicy będą jechać świadczyć usługi do Niemiec?
@Ewelina
Ogólny okres nie wystarczy, muszą być podane konkretne dni pracy w Niemczech.
Witam W jaki sposób mogę wycofać oświadczenie o delegowanych pracownikach jeżeli inwestor wycofał się z umowy i nie doszło w ogóle do rozpoczęcia prac
@Barbara
Należy wysłać kolejne zgłoszenie dla tych samych pracowników z zerowym okresem świadczenia pracy.