Pouczenie o prawie do odstąpienia od umowy (Wiederrufsbelehrung)

1363982490_shopping-cartWstęp

Zgodnie z § 312g niemieckiego Kodeksu Cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch, w skrócie: BGB) konsumenci zawierający umowy na odległość z przedsiębiorcami, przykładowo za pośrednictwem Internetu, mają zasadniczo prawo do odstąpienia od umowy. Termin do złożenia oświadczenia o odstąpieniu wynosi 14 dni od daty  zawarcia umowy (§ 355 ust. 2 BGB), rozpoczyna bieg jednak nie wcześniej niż z datą prawidłowego pouczenia konsumenta o przysługującym mu prawie (§ 356 ust. 3 zd. 1 BGB). W przypadku braku pouczenia lub nieprawidłowym pouczeniu klient może odstąpić od umowy nawet przez okres jednego roku i 14 dni od daty zawarcia umowy (§ 356 ust. 3 zd. 2 BGB).

Pojęcie przedsiębiorcy

Do zapewnienia klientowi prawa do odstąpienia od umowy i pouczenia go w odpowiedni sposób zobowiązani są przedsiębiorcy. Przedsiębiorca to osoba fizyczna albo prawna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową (§ 14 BGB). Rejestracja działalności jest tylko jednym z kryteriów, także osoba nie prowadząca formalnie działalności gospodarczej może zostać uznana za przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy. Kryteria wskazujące na prowadzenie działalności gospodarczej to między innymi oferowanie nowych towarów nie pochodzących z własnego gospodarstwa domowego sprzedawcy czy uzyskiwanie stałych dochodów ze sprzedaży tych towarów. Polscy przedsiębiorcy podlegają przepisom ustawy, jeżeli w jakiś sposób kierują swoją ofertę an rynek niemiecki (strona internetowa w języku niemiecki, niemieckojęzyczna obsługa klienta, oferowanie towarów na niemieckich portalach aukcyjnych – przykładowo za pośrednictwem ebay.de).

Skutki odstąpienia od umowy

W przypadku odstąpienia od umowy strony mają obowiązek do zwrotu wzajemnych świadczeń. W przypadku umowy sprzedaży oznacza to, ze klient odsyła towar a przedsiębiorca zwraca cenę zakupu. Klient może zostać obciążony kosztami przesyłki zwrotnej, jeżeli przedsiębiorca wprowadził stosowny zapis do swojego pouczenie o prawie do odstąpienia od umowy. Jeżeli towar był przez klienta użytkowany i stracił przez to na wartości, przedsiębiorca może obniżyć odpowiednio kwotę zwrotu ceny. Zwykłe sprawdzenie funkcjonalności produktu – i wszystkie z tym związane czynności, przykładowo rozpakowanie i podłączanie urządzenia – nie uprawniają przedsiębiorcy jednak do pomniejszenia kwoty zwrotu ceny.

1363983137_document-iconWzór pouczenia od 13.06.2014

Od 13.06.2014 obowiązuje nowy urzędowy wzór pouczenia o prawie do odstąpienia od umowy:

http://www.gesetze-im-internet.de/bgbeg/art_248anlage_1.html

Wzór należy dopasować do własnego zapotrzebowania i rodzaju działalności. Inaczej wygląda pouczenie w przypadku sprzedaży towarów, inaczej w przypadku świadczenia usług. Przedsiębiorca może zobowiązać się do pokrycia kosztów przesyłki zwrotnej, może tymi kosztami jednak także obciążyć klienta. W przypadku towarów o większych gabarytach nie nadających się do przesłania standardową przesyłką pocztowa należy oszacować te koszty i podać ich maksymalną kwotę.

Pouczenie powinno obejmować również wzór odstąpienia od umowy, z którego może ale nie musi skorzystać klient:

http://www.gesetze-im-internet.de/bgbeg/art_248anlage_2.html

Skutki braku pouczenia lub nieprawidłowego pouczenia

W przypadku braku pouczenie lub nieprawidłowego pouczenia okres, przez który klient może odstąpić od umowy, ulega przedłużeniu do 1 roku i 14 dni od daty zawarcia umowy.

W praktyce większym problemem będą jednak zazwyczaj przedsiębiorstwa konkurencyjne, które mogą powołując się na przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wezwać przedsiębiorcę do zaniechania dalszych naruszeń przepisów i poddaniu karze umownej (Abmahnung). Konkurent może przy tym zlecić prowadzenie postępowania pozasądowego kancelarii adwokackiej i domagać się zwrotu kosztów zastępstwa (w sprawach gospodarczych koszty te będą wynosiły co najmniej 413,90 EUR netto, przy wyższej wartości przedmiotu sporu nawet kilka tysięcy EUR).

22 myśli w temacie “Pouczenie o prawie do odstąpienia od umowy (Wiederrufsbelehrung)

 1. 29-09-2018r.podpisałem umowę na usługi telekomunikacyjne ,w salonie Vodafone
  w miejscowości Senden – Bawaria – Niemcy.Zaznaczę ze nie znam języka niemieckiego,o czym pracownik salonu wiedział..5 – go października,czyli zaledwie kilka dni od podpisania umowy zaczęły się problemy z wykonywaniem połączeń telefonicznych ,następnie zanikł internet.Przy próbie połączenia ,odzywał sie początkowo kobiecy głos w j.niemieckim ,być może próbując mnie poinformować o przyczynach braku połączeń.W drukach umowy jest sporo szczegółów napisanych drobnym drukiem, co nie pomaga w znalezieniu danych kontaktowych,czy adresu email pod który mógł bym wysłać maila tłumaczonego np.przez google.
  Nie wiem gdzie szukać pomocy ,by sprawę wyjaśnić ew.odstąpić od umowy.
  Dodam że otrzymałem smartfona.który oczywiście mogę odesłać pod wskazany adres

 2. @mirosław
  Jeżeli zawarł Pan umowę w salonie, nie przysługuje prawo do odstąpienia bez szczególnej przyczyny (Widerrufsrecht). Jeżeli usługa jest wadliwa, może Pan z ważnego powodu rozwiązać umowę bez dochowanie okresu wypowiedzenia. Należy wcześniej wezwać usługodawcę do usunięcia wady w określonym terminie.

 3. Dobry wieczór. Miał ktoś sytuację że po podpisaniu umowy z Telecom (Tmobile) czekam na instalację 2.5mc w między czasie dostawał listy, że mają problem techniczny z montażem i teraz nagle sobie przypominają o kliencie, z tym że ja nie chce tych usług, bo specjalnie wziąłem telefon z wystarczającym mi transferem danych. Jest opcja rezygnacji, żeby mnie nie nachodzili?

 4. @slawek
  Miał Pan możliwość wezwania do usuniącia problemu techniczego pod rygorem odstąpienia od umowy. Jeżeli Pan tego dotychczas nie zrobił a problem został już usunięty, nie ma możliwości rozwiązania umowy przed czasem.

 5. Witam, Czy jeżeli zrezygnowaliśmy z kredytu na samochód, możemy również odstąpić od umowy jego kupna bez podania przyczyny? Podpisaliśmy umowę z mężem w zeszłym tygodniu, ale doszliśmy do wniosku że chcemy się jeszcze zastanowić. czy w takim wypadku mamy prawo odstąpić od umowy? pozdrawiam

 6. Witam ,moj syn podpisal umowe kupna -sprzedazy samochodu ,ale po dluzszym zprzemysleniu jednak bedzie rezygnowal z zakupu tego samochodu ,czy moze odstapic od umowy i nie poniesc zadnych prawnych konsekwencji typu kary za nie dotrzymanie umowy?

 7. Witam, podpisałem z vodafone umowę w domu jakiś agent przyszedł i poinformował, że są w trakcie rozmów ze spółdzielnia, że przejmą prawdopodobnie cały blok i moge niezobowiazujaco na 2tygodnie dostać ten internet id nich i sprawdzić czy jest lepszy od obecnego więc się zgodziłem, ale pi namyśle jednak chciałem zrezygnować wiec napisałem po 2 dniach wypowiedzenie a nastepnie otrzymałem paczkę z ruterem itp co też odesłem. Teraz pisza do mnie pisma, ze mam.podłączyć sprzęt i że wyślą wypowiedzenie do mojego starego operatora. Co mogę zrobić, żeby moje anulowanie było skuteczne. Pozdrawiam

 8. @Beata
  Jako konsument może odstąpić od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni. Jeżeli zawarł umowę na miejscu, nie ma takiej możliwości.

 9. Witam. Panu, który rozdawał gazety podałam adres. Nie znam języka. Po kilku dniach przyszła mi umowa do wypełnienia z kontem bankowym i miesięczna opłata 64 Euro. Pan przekonywał mnie, że gazeta jest darmowa. Nie minęły jeszcze dwa tygodnie. Czy mogę z tego zrezygnować i jak? Nie podpisywałam z nimi żadnej umowy.

 10. @Engi Engi
  Można również odstąpic od umowy zawartej “na progu” własnego mieszkania. W umowie powinno być pouczenie (Widerrufsbelehrung) i wzór odstąpienia. Przypuszczam, że nie zawarła Pani jeszcze żadnej umowy, i te dokumenty do wypełninia to dopiero oferta zawarcia umowy.

 11. Czy da się odstąpić od umowy, podpisaną 5 dni temu umowę o najem mieszkania?, ile czasu mam?

 12. Witam,
  Z powodu przeprowadzki do Australii zrezygnowałam z kontraktu z siłowni. Firma zaznaczyła, że powinnam złożyć pisemną rezygnację 3 miesiące przed data odejścia z siłowni. Tak też zrobiłam, uzasadniając, że się wyprowadzam na rok (jestem tu na rocznej wizie). Firma prosi dodatkowo, żebym udowodniła moją przeprowadzką zameldowaniem w Melbourne, gdzie mieszkam, natomiast nie ma tutaj czegoś takiego jak meldunek, lub chce żebym posłała Abmeldung z Berlina, czego nie zrobiłam bo wciąż mam mieszkanie w Berlinie i nie ma potrzeby si odmeldowywać. Ostatecznie firma odmawia i każe mi płacić dodatkowe 3 miesiące, mimo, że posłałam odwołanie, ale nie posłałam im meldunku, o którym poinformowałam, że jest to niemożliwe.
  Jak mogę się odwołać? W tym przypadku powodem rezygnacji była przeprowadzka, ale czy 3 miesiące nie wystarczą żeby zrezygnować z kontraktu bez powodu?

  Pozdrawiam
  Magdalena Gorzawska

 13. Witam, a jeżeli umowa została podpisana np. w domu, dotyczy to wpisu w księgę firm, czy istnieje możliwość od jej odstąpienia?

 14. Witam,
  Znalazłem auto w Niemczech które bardzo mnie zaciekawiło i od razu zadzwoniłem do osoby która je sprzedaje żeby go dla mnie zarezerwowała (nie podpisywałem nic tylko korespondencje mailowe i telefon). Facet wysłał na adres w Niemczech do rodziny który mu podałem opony ponieważ miałbym problem z ich przewozem. Jednak po tym fakcie zrezygnowałem z kupna auta. Osoba sprzedająca samochód domaga się teraz ode mnie 10% wartości auto ze odstąpiłem od umowy (której nikt nie podpisywał) czy ma do tego jakiekolwiek prawo?

 15. @Monika
  Odstąpić w terminie 14 dni można tylko od umowy konsumenckiej. Wpis do księgi firm dotyczy obiegu profesjonalnego, nie ma możliwości odstąpienia. Umowa o wpisie do księgi firm może być z innych przyczyn nieważna. Pisma z ofertą wprowadzają odbiorcę często w błąd, sądy w części przypadków uważały te umowy za nieważne.

 16. Witam, czy mogłabym dostać wzór wcześniejszej rezygnacji z umowy z Vodafone z powodu przeprowadzki do Polski?

 17. Witam
  zamówiłem auto nowe przez internet w salonie Skody Leverkusen. Samochód miał być nowy a był jednodniowo rejestrowany i ma skróconą gearancję . Czy moge skorzystać z odstąpienia 14 dni lub dłuższego w dolumentach sprzedawaca nie informuje mnie o prawie do odstąpienia ze wzg. na zakup na odległość

 18. @Wojtek
  Jeżeli kupił Pan samochód jako konsument przez Internet, przysługuje prawo do odstąpienia od umowy. Nie musi Pan podawać żadnej przyczyny. Zasadniczo ma Pan 14 dni na odstąpienia. Ale jeżeli sprzedawca nie poinformował Pana o przysługującym prawie do odstąpienia, może Pan odstąpić od umowy przez okres co najmniej jednego roku.

 19. 4.10 (dzis) podpisalam umowe na kredyt w wysokości 8000€ w Targo Bank w Niemczech oczywiście. Pracownik banku praktycznie o niczym nas nie informował, nie powiedział jakie oprocentowanie, ile lat, ile to w sumie wyjdzie, jedyne co powiedział to ile wyniesie rata. Gdy juz byly wszystkie dokumenty zapytalam go na ile lat jest kredyt i on powiedział że na 7 lat! (O zgrozo!). Gdy wrocilam do domu wzielam te dokumenty do ręki i patrzę że miesięczna kwota jest inna niż on mówił i po 7latach będę miała 15000€ spłacone, a oprocentowanie to ponad 12%. Czy mogę odstąpić od umowy tego kredytu i jak to mogę zrobić?

 20. @Ewelina
  Jeżeli jest to kredyt konsumencki, może Pani od niego odstąpic w terminie 14 dni bez szczególnej przyczyny. Umowa powinna zawierać pouczenie o tym prawie (Widerrufsbelehrung). Wystarczy jedno zdanie: Ich widerrufe den Darlehensvertrag vom 04.10.2019, Vertragsnummer: …

 21. Witam!
  W styczniu br. podpisałem umowę o usługi internetu z Unitymedia w Niemczech. Umowa zawarta została na dwa lata tj. do stycznia 2021r. W październiku 2019r. zakończyłem stosunek pracy w Niemczech i wróciłem do Polski o czym poinformowałem pisemnie Unitymedia oraz przesłałem potwierdzenie wymeldowania z dniem 15.10.2019r. oraz odesłałem im router. W odpowiedzi otrzymałem pisemną informację, że nowy termin wypowiedzenia umowy to 31.01.2020r. Czy mogę z tym coś zrobić, czy muszę zapłacicić po mimo, że nie mam możliwości już korzystania z ich usług?

 22. @Dariusz
  Okres wypowiedzenia wynosi w przypadku wyprowadzki za granicę trzy miesiące do końca miesiąca kalendarzowego. Umowa wypowiedziana 15.10.2019 kończy się 31.01.2020.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *