Pouczenie o prawie do odstąpienia od umowy (Wiederrufsbelehrung)

1363982490_shopping-cartWstęp

Zgodnie z § 312g niemieckiego Kodeksu Cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch, w skrócie: BGB) konsumenci zawierający umowy na odległość z przedsiębiorcami, przykładowo za pośrednictwem Internetu, mają zasadniczo prawo do odstąpienia od umowy. Termin do złożenia oświadczenia o odstąpieniu wynosi 14 dni od daty  zawarcia umowy (§ 355 ust. 2 BGB), rozpoczyna bieg jednak nie wcześniej niż z datą prawidłowego pouczenia konsumenta o przysługującym mu prawie (§ 356 ust. 3 zd. 1 BGB). W przypadku braku pouczenia lub nieprawidłowym pouczeniu klient może odstąpić od umowy nawet przez okres jednego roku i 14 dni od daty zawarcia umowy (§ 356 ust. 3 zd. 2 BGB).

Pojęcie przedsiębiorcy

Do zapewnienia klientowi prawa do odstąpienia od umowy i pouczenia go w odpowiedni sposób zobowiązani są przedsiębiorcy. Przedsiębiorca to osoba fizyczna albo prawna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową (§ 14 BGB). Rejestracja działalności jest tylko jednym z kryteriów, także osoba nie prowadząca formalnie działalności gospodarczej może zostać uznana za przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy. Kryteria wskazujące na prowadzenie działalności gospodarczej to między innymi oferowanie nowych towarów nie pochodzących z własnego gospodarstwa domowego sprzedawcy czy uzyskiwanie stałych dochodów ze sprzedaży tych towarów. Polscy przedsiębiorcy podlegają przepisom ustawy, jeżeli w jakiś sposób kierują swoją ofertę an rynek niemiecki (strona internetowa w języku niemiecki, niemieckojęzyczna obsługa klienta, oferowanie towarów na niemieckich portalach aukcyjnych – przykładowo za pośrednictwem ebay.de).

Skutki odstąpienia od umowy

W przypadku odstąpienia od umowy strony mają obowiązek do zwrotu wzajemnych świadczeń. W przypadku umowy sprzedaży oznacza to, ze klient odsyła towar a przedsiębiorca zwraca cenę zakupu. Klient może zostać obciążony kosztami przesyłki zwrotnej, jeżeli przedsiębiorca wprowadził stosowny zapis do swojego pouczenie o prawie do odstąpienia od umowy. Jeżeli towar był przez klienta użytkowany i stracił przez to na wartości, przedsiębiorca może obniżyć odpowiednio kwotę zwrotu ceny. Zwykłe sprawdzenie funkcjonalności produktu – i wszystkie z tym związane czynności, przykładowo rozpakowanie i podłączanie urządzenia – nie uprawniają przedsiębiorcy jednak do pomniejszenia kwoty zwrotu ceny.

1363983137_document-iconWzór pouczenia od 13.06.2014

Od 13.06.2014 obowiązuje nowy urzędowy wzór pouczenia o prawie do odstąpienia od umowy:

http://www.gesetze-im-internet.de/bgbeg/art_248anlage_1.html

Wzór należy dopasować do własnego zapotrzebowania i rodzaju działalności. Inaczej wygląda pouczenie w przypadku sprzedaży towarów, inaczej w przypadku świadczenia usług. Przedsiębiorca może zobowiązać się do pokrycia kosztów przesyłki zwrotnej, może tymi kosztami jednak także obciążyć klienta. W przypadku towarów o większych gabarytach nie nadających się do przesłania standardową przesyłką pocztowa należy oszacować te koszty i podać ich maksymalną kwotę.

Pouczenie powinno obejmować również wzór odstąpienia od umowy, z którego może ale nie musi skorzystać klient:

http://www.gesetze-im-internet.de/bgbeg/art_248anlage_2.html

Skutki braku pouczenia lub nieprawidłowego pouczenia

W przypadku braku pouczenie lub nieprawidłowego pouczenia okres, przez który klient może odstąpić od umowy, ulega przedłużeniu do 1 roku i 14 dni od daty zawarcia umowy.

W praktyce większym problemem będą jednak zazwyczaj przedsiębiorstwa konkurencyjne, które mogą powołując się na przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wezwać przedsiębiorcę do zaniechania dalszych naruszeń przepisów i poddaniu karze umownej (Abmahnung). Konkurent może przy tym zlecić prowadzenie postępowania pozasądowego kancelarii adwokackiej i domagać się zwrotu kosztów zastępstwa (w sprawach gospodarczych koszty te będą wynosiły co najmniej 413,90 EUR netto, przy wyższej wartości przedmiotu sporu nawet kilka tysięcy EUR).

36 myśli w temacie “Pouczenie o prawie do odstąpienia od umowy (Wiederrufsbelehrung)

 1. @Helena
  Termin odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny (Widerrufsrecht) już minął, o ile mąż otrzymał prawidłowe pouczenia o prawie do odstąpienia. Jeżeli mąż nie otrzymał takiego pouczenia, może nadal odstąpić od umowy.

  Jeżeli Internet nie działa, mąż może wypowiedzieć umowę z ważnego powodu (Kündigung). Ale musi najpierw wezwać Vodafon do usunięcia wady. Wypowiedzieć może dopiero w przypadku braku usunięcia wady w wyznaczonym terminie.

 2. Witam serdecznie.
  Podpisałam umowę z Telecom na okres 2 lat. Wyjeżdżam jednak do Polski i chcę wypowiedzieć umowę.
  Nie miałam jeszcze możliwości korzystania z usług internetowych gdyż nie mam połączenia z siecią. Proszę o odpowiedź.
  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

 3. @Irena
  Przysługuje Pani prawo do wypowiedzenia umowy z dochowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Będzie Pani musiał przedłożyć dokumenty potwierdzające wyjazd za granicę, przykładowo wymeldowanie.

 4. Witam,
  W zeszlym tygodniu podpisalem umowe na telefon, niestety dopiero wczoraj sie zorientowalem, ze to nie jest to co wskazalem na ulotce. Moge od takiej umowy odstapic ?

 5. @Michal
  Tak, o ile umowa została zawarta na odległość (przez Internet, telefonicznie) lub przedstawiciel operatora odwiedziła Pana w domu. Prawo do odstąpienia bez podawania przyczyny nie przysługuje, jeżeli umowa została zawarta w salonie operatora. Może Pan ewentualnie uchylić się od oświadczenia woli (Anfechtung), jeżeli treść zawartej przez Pana umowy jest inna niż ta, której się Pan spodziewał. Ale taki Anfechtung jest zawsze problematyczny.

 6. Dzien dobry
  Podpisalem umowe na internet w Vodafone .pracownik powiedzial ze internet bede mial za 3 dni .kurier dostarczyl Router. Ale internet nie dzialał .nastepnie po tygodniu przyjechac monter. Nic nie zrobić powiedzial ze kabel trzeba zamowic do 2 tygodni to bedzie trwalo. Moja cierpliwosc sie skonczyla. Odeslalem Router. I wypowiedzialem umowe w ciagu 14 dni .Nastepnie dostalem pismo ze niemoge rozwiazac umowy i ze ona dalej jest aktywna. Co mam teraz robic .Pozdrawiam
  Aleksander

 7. @Aleksander
  Jeżeli zawarł Pan umowę w salonie, prawo do odstąpienie bez podawania przyczyny nie przysługuje. Jeżeli Internet nie działa, musi Pan wyznaczyć termin do usunięcia wady pod rygorem wypowiedzenia umowy. Jeżeli wada nie zostanie usunięta w terminie, może Pan wypowiedzieć umowę.

 8. Witam,
  Podpisałem umowę przez przedstawiciela Vodafone. Cały pakiet przyszedł pocztą. Po 4 dniach przedstawiciel podłączył cały sprzęt oraz aktywował Internet. Nie minął jeszcze okres 14 dni. Pytanie- czy mogę odstąpić od umowy pomimo aktywowanego Internetu i odesłać cały sprzęt?

 9. @Marek
  Jeżeli podpisał Pan umowę w salonie, prawo do odstąpienia nie przysługuje. Jeżeli zawarł Pan umowę na odległość (przez Internet, telefonicznie), może Pan odstąpić.

 10. Witam,
  złożyłam zamówienie w sklepie internetowym z siedzibą w Niemczech i zamiast paragonu poprosiłam o fakturę VAT na firmę. Czy przysługuje mi prawo do odstąpienia od umowy w przeciągu 14 dni kalendarzowych? Czy odstąpienie od umowy przesłane drogą mailową jest skuteczne czy powinnam wysłać również list? Ewentualnie czy list powinien być po niemiecku skoro sklep dopuszcza składanie zamówień w języku polskim? I na koniec czy powinnam powołać się na konkretny artykuł odstępując od umowy? Dziękuję.

 11. @Anna
  Prawo do odstąpienia nie przysługuje, jeżeli dokonała Pani zakupu w ramach działalności gospodarczej. Prośba o fakturę VAT na firmę na to wskazuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *