Kindergeld dla Polaków

Uwagi wstępne

Kindergeld to świadczenie pieniężne wypłacane przez Familienkasse (kasa świadzeń rodzinych) rodzicom wychowującym dzieci w wieku do lat 18, względnie 25 w przypadku kontynuowania nauki przez dziecko. Warunki oraz procedury uzyskania świadczenia regulują przede wszystkim §§ 62 do 78 niemieckiej Ustawy o podatku dochodowym (Einkommenssteuergesetz, w skrócie: EStG).

Osoby uprawnione

Kindergeld przysługuje zgodnie z § 62 ust. 1 EStG osobom

 • zamieszkałym lub przebywającym zazwyczaj na terytorium Niemiec
 • lub podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (unbeschränkte Steuerpflicht) w Niemczech.

Osoby zamieszkałe w Polsce i świadczące pracę lub prowadzące działalność w Niemczech podlegają zasadniczo jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (beschränkte Steuerpflicht) w Niemczech, a co za tym idzie, nie mają prawa do niemieckiego Kindergeldu.

Osoby uzyskujące jakiekolwiek dochody w Niemczech mogą jednak starać się o stwierdzenie nieograniczonego obowiązku podatkowego, jeśli

 • ich niemieckie dochody wynoszą co najmniej 90 % ich ogólnych dochodów w danym roku podatkowym
 • lub ich zagraniczne dochody (w naszym przypadku polskie) nie przekraczają niemieckiej kwoty wolnej od podatku (w naszym przypadku uwzględniając niższe koszty utrzymania w Polsce kwoty te wynoszą 4.326,- EUR dla jednej osoby, 8.652,- EUR dla obojga rodziców).

Wniosek o stwierdzenie nieograniczonego obowiązku podatkowego należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zatrudnienia lub wykonywania działalności w Niemczech.

Jeżeli rodzice nie mieszkają razem, Kindergeld przysługuje zasadniczo rodzicowi, w którego gospodarstwie domowym przebywa dziecko.

Miejsce zamieszkania dziecka

Nie jest konieczne, aby dziecko mieszkało w Niemczech, wystarczające jest miejsce zamieszkania dziecka w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, przykładowo w Polsce.

eurosKwota świadczenia

Kindergeld wynosi aktualnie zgodnie z § 66 EStG miesięcznie

 • 190 EUR za pierwsze i drugie dziecko
 • 196 EUR za trzecie dziecko
 • 221 EUR za każde kolejne dziecko.

Dzieci, za które nie przysługują świadczenia, mogą mieć wpływ na wysokość świadczeń pozostałych jako tzw. Zählkinder (dzieci uwzględniane przy ustalaniu stawki).

Stosunek do polskich świadczeń rodzinnych

Polskie świadczenia rodzinne podlegają zaliczeniu na poczet Kindergeldu. Dotyczy to w szczególności także świadczeń z tytułu programu 500+. Rodzic otrzymuje Kindergeld pomniejszony o polskie świadczenia przeliczone na EUR.

 Okres świadczenia

Kindergeld przysługuje maksymalnie za cztery lata wstecz od daty złożenia wniosku. Wcześniejsze okresy podlegają przedawnieniu. Czasową granicą przedawnienia są zawsze pełne lata kalendarzowe, przykładowo:

 • w przypadku złożenia wniosku w październiku 2016 przedawnieniu podlega Kindergeld za lata 2011 i wcześniejsze, Kindergeld przysługuje (o ile spełnione są pozostałe warunki) od stycznia 2012
 • w przypadku złożenia wniosku w styczniu 2017 przedawnieniu podlega Kindergeld za lata 2012 i wcześniejsze, Kindergeld przysługuje (o ile spełnione są pozostałe warunki) od stycznia 2013.

Postępowanie

Wniosek należy złożyć do Familienkasse właściwej dla miejsca zamieszkania. Jeżeli rodzice lub dziecko mieszkają w Polsce, wniosek składamy natomiast do Bundesagentur für Arbeit, Familienkasse Sachsen, 09092 Chemnitz.

Wniosek należy złożyć na urzędowym formularzu dostępnym na stronie internetowej urzędu:

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do Kindergeldu, w szczególności

 • akt urodzenia dziecka
 • zaświadczenia o zameldowaniu rodziców i dziecka
 • zaświadczenia o dochodach rodziców
 • zaświadczenie o innych pobieranych świadczeniach rodzinnych
 • zaświadczenie o składzie rodziny.

Rozpatrzenie wniosku trwa regularnie kilka miesięcy. Zgodnie z przepisami wniosek powinien zostać rozpatrzony przed upływem 6 miesięcy od daty przedłożenia wszystkich koniecznych dokumentów. Dopiero po upływie tych 6 miesięcy można rozważać podjęcie środków ochrony prawnej z tytułu przewlekłości postępowania.

W praktyce Familienkasse Sachsen nie domoga się przedkładania tłumaczeń polskojęzycznych dokumentów na niemiecki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami miałaby do tego jednak prawa, nie można dlatego wykluczyć, że ta praktyka się w przyszłości zmieni na niekorzyść wnioskodawców.

Typowe przypadki

Ojciec prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech, cała rodzina z dzieckiem mieszka w Polsce

Kindergeld przysługuje dopiero po stwierdzeniu przez niemiecki Urząd Skarbowy nieograniczonego obowiązku podatkowego w Niemczech. Ponadto należy wykazać faktyczne prowadzenie działalności w Niemczech w danym okresie. Można to przykładowo zrobić przedkładając faktury i wyciągi bankowe niemieckiej firmy.

Rodzice się rozwiedli, ojciec mieszka i pracuje w Niemczech, matka z dzieckiem mieszka w Polsce

Warunki przyznania Kindergeldu spełnia wprawdzie ojciec, ale świadczenia przysługują matce, ponieważ to w jej gospodarstwie domowym przebywa dziecko. Problematyczne w tej konstelacji może okazać sie uzyskanie od ojca koniecznych do złożenia wniosku dokumentów.

Rodzice się rozwiedli, obydwoje nadal mieszkają i pracują w Niemczech. Dziecko mieszka u dziadków w Polsce. Matka płaci 200 EUR miesięcznie na utrzymanie dziecka, ojciec 100 EUR.

Kindergeld przysługuje rodzicowi płacącemu więcej na utrzymanie dziecka, w naszym przypadku matce. Kindergeld mógłby również być płacony bezpośrednio dziadkom, ale obydwoje rodzice musieliby na to wyrazić zgodę.


ZDJĘCIA: ŹRÓDŁO WWW.FLICKR.COM, LINK DO LICENCJI, 1) Poppy And Friends, Link do zdjęcia, Autor: Henry Burrows, 2) Euro bills, LINK do ZDJĘCIA, Autor: reynermedia                                        

105 myśli w temacie “Kindergeld dla Polaków

 1. @Kinga
  Językiem urzędowym jest niemiecki i nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu w języku polskim.

 2. Dzień dobry jak zrezygnować z kindergeld? Mąż od 21 stycznia wrócił do Polski. Nie ma świadectwa pracy kontakt z pracodawcą się urwał

 3. @Katarzyna
  Ma Pani obowiązek zgłaszać do urzędu wszystkie zmiany okoliczności mogące mieć wpływ na świadczenie. Proponuję wysłać pismo do urzędu. Urząd będzie ewentualnie domagał się zwrotu nadpłaty, ale nie zostaną nałożone żadne kary.

 4. Witam.zlozylam wniosek o kindergeld.Mieszkam w Polsce z corka.Ojciec w Niemczech.Nie chce udostepnic i wypełnić druków do wniosku kindergeld ze swojej strony gdzie pracuje.co mam zrobic?

 5. Witam ojciec nie chce udostepnic udostepnic dokumentow ze swojej strony do wniosku kindergeld.Co mam zrobic?Mieszkam w Polsce z corka on w Niemczech.Wniosek zlozylam dawno.

 6. Witam,
  Dostawałem regularnie zasiłek KIndergeld. Od grudnia przestali mi wypłacać i nie odpisują na żadne listy ani e-maile. Czy moge osobiście pójść do Famillienkasse???

 7. @Marcin
  Przyjdzie na pewno jeszcze decyzja o wstrzymaniu świadczeń, od której będzie sie można odwołać. Nie ma możliwości telefonicznego kontaktu z osobą rozpatrującą Pańską sprawę, wątpię dlatego, że będzie Pan mógł z nią osobiście rozmawiać. Informacje udzielane są przez infolinię lub pisemnie.

 8. Dostalem papiery z niemiec do wypelniena na moją żonę ,chociaż nigdy ja i zona nie byliśmy w niemczech co mam z tym zrobić?skad maja dane mojej żony?

 9. @Krzysiek
  Bez zapoznania się z treścią wezwania nie jestem w stanie nic doradzić.

 10. Witam. Mój 21letni syn od nowego roku szkolnego,podejmie naukę w policealnej szkole dla dorosłych.Jego tygodniowy czas nauki w tamtejszej placówce wynosi 8-6 godzin tygodniowo. Czy w takim bądź razie możemy się starać o kindergeld?? Dziękuję.

 11. Dzień dobry,
  dowiedziałam się, że były mąż po rozwodzie od 7 lat pobierał zasiłek na dziecko mieszkające ze mną (matką) w Polsce i nigdy nie przekazał ani złotówki na dziecko. Czy istnieje możliwość odzyskania świadczeń ?

 12. @Renata
  Proponuję powiadomić Familienkasse, będzie domagała sie zwrotu od ojca. Pani może złożyć wniosek o świadczenia niestety tylko za 6 miesięcy wstecz. Przeciwko ojcu może przysługiwać roszczenie cywilnoprawne o odszkodowanie, jeżeli to z jego winy dziecko nie otrzymało świadczeń.

 13. Ojciec dziecka nie che udostępnić familienkase dokumentów stwierdzających zatrudnienie ja dostałam pismo o zwrot kindergeld. Co zrobić?

 14. @Basia
  Musi Pani odwołać się od decyzji i zaskarżyć decyzję odwoławczą ewentualnie do sądu. Sąd administracyjny bada okoliczności sprawy z urzędu. Jeżeli ojciec nie chce Pani udostępnić koniecznych do rozpatrzenia sprawy dokumentów, sąd będzie musiał pozyskać je we własnym zakresie. Nie ponosi Pani ciężaru dowodu, jeżeli nie jest Pani w stanie przedłożyć danych dokumentów.

 15. Dzień dobry. Mam pytanie, czy zaświadczenie O zarobkach które wystawił mi pracodawca( w języku polskim) muszę tłumaczyć u tłumacza przysięgłego na język niemiecki?

 16. @Ewelina
  Do Familienkassy można wysyłać bez tłumaczenia. Jeżeli będzie konieczne tłumaczenie, przyjdzie wezwanie.

 17. Dzień dobry. Mąż pracuje w Niemczech. Ja nie pracuję wcale. Pobieramy kindergeld. Jeżeli ja pójdę do pracy w Polsce na umowo zlecenie, czy musimy to zgłosić do Familienkasse?

 18. @Małgorzata
  Trzeba zgłosić. W pierwszej kolejności będzie przysługiwało 500+, Niemcy będą jedynie wyrównywać różnicę.

 19. witam mam taki problem od miesiaca sierpnia zostalo mi wstrzymane kindergeld ociec dziecka pracuje w niemczech a mieszka w POLSCE to swiadczenie zalatwialo nam firma stopek ale mimo pisania dzwonienia nic niewiem a juz pare miesiecy minelo rzadnego listu z niemiec niedostalam i niewiem dlaczego tak sie stalo czy mogalbym sie jakos tego sama dowiedziec czy raczej znalezc inna firme ktora zalatwia kindergeld

 20. @sylwia
  Jeżeli świadczenia zostały wstrzymane, to została również wydana jakaś decyzja z uzasadnieniem. Od tej decyzji można się odwołać. Firma, która prowadzi sprawę, ma obowiązek przedstawić Pani wszystkie pisma z Familienkassy.

 21. Mąż pracuje w niemczech. Ma umowę na stałe meldunek ubezpieczenie. Ja z dziećmi mieszkam w Polsce. Nie pobieram żadnych świadczeń w Polsce chodzi o rodzinne i 500+ wszystko wstrzymane. Czy w takim wypadku otrzymamy pełny kindergeld.

 22. @Ja
  Jeżeli obydwoje rodziców pracuje a dziecko mieszka w Polsce, przysługują w pierwszej kolejności polskie świadczenia, Niemcy jedyni dopłacają.

 23. Co jeśli ojciec pracuje w niemczech. Matka z dziećmi mieszka w Polsce nie pracuje nie prowadzi działalności nie opłaca KRUS. Świadczenia rodzinne wstrzymane. Na kogo i czy pełne kindergeld się nalezy

Możliwość komentowania została wyłączona.