Kindergeld dla Polaków

Uwagi wstępne

Kindergeld to świadczenie pieniężne wypłacane przez Familienkasse (kasa świadzeń rodzinych) rodzicom wychowującym dzieci w wieku do lat 18, względnie 25 w przypadku kontynuowania nauki przez dziecko. Warunki oraz procedury uzyskania świadczenia regulują przede wszystkim §§ 62 do 78 niemieckiej Ustawy o podatku dochodowym (Einkommenssteuergesetz, w skrócie: EStG).

Osoby uprawnione

Kindergeld przysługuje zgodnie z § 62 ust. 1 EStG osobom

 • zamieszkałym lub przebywającym zazwyczaj na terytorium Niemiec
 • lub podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (unbeschränkte Steuerpflicht) w Niemczech.

Osoby zamieszkałe w Polsce i świadczące pracę lub prowadzące działalność w Niemczech podlegają zasadniczo jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (beschränkte Steuerpflicht) w Niemczech, a co za tym idzie, nie mają prawa do niemieckiego Kindergeldu.

Osoby uzyskujące jakiekolwiek dochody w Niemczech mogą jednak starać się o stwierdzenie nieograniczonego obowiązku podatkowego, jeśli

 • ich niemieckie dochody wynoszą co najmniej 90 % ich ogólnych dochodów w danym roku podatkowym
 • lub ich zagraniczne dochody (w naszym przypadku polskie) nie przekraczają niemieckiej kwoty wolnej od podatku (w naszym przypadku uwzględniając niższe koszty utrzymania w Polsce kwoty te wynoszą 4.326,- EUR dla jednej osoby, 8.652,- EUR dla obojga rodziców).

Wniosek o stwierdzenie nieograniczonego obowiązku podatkowego należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zatrudnienia lub wykonywania działalności w Niemczech.

Jeżeli rodzice nie mieszkają razem, Kindergeld przysługuje zasadniczo rodzicowi, w którego gospodarstwie domowym przebywa dziecko.

Miejsce zamieszkania dziecka

Nie jest konieczne, aby dziecko mieszkało w Niemczech, wystarczające jest miejsce zamieszkania dziecka w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, przykładowo w Polsce.

eurosKwota świadczenia

Kindergeld wynosi aktualnie zgodnie z § 66 EStG miesięcznie

 • 190 EUR za pierwsze i drugie dziecko
 • 196 EUR za trzecie dziecko
 • 221 EUR za każde kolejne dziecko.

Dzieci, za które nie przysługują świadczenia, mogą mieć wpływ na wysokość świadczeń pozostałych jako tzw. Zählkinder (dzieci uwzględniane przy ustalaniu stawki).

Stosunek do polskich świadczeń rodzinnych

Polskie świadczenia rodzinne podlegają zaliczeniu na poczet Kindergeldu. Dotyczy to w szczególności także świadczeń z tytułu programu 500+. Rodzic otrzymuje Kindergeld pomniejszony o polskie świadczenia przeliczone na EUR.

 Okres świadczenia

Kindergeld przysługuje maksymalnie za cztery lata wstecz od daty złożenia wniosku. Wcześniejsze okresy podlegają przedawnieniu. Czasową granicą przedawnienia są zawsze pełne lata kalendarzowe, przykładowo:

 • w przypadku złożenia wniosku w październiku 2016 przedawnieniu podlega Kindergeld za lata 2011 i wcześniejsze, Kindergeld przysługuje (o ile spełnione są pozostałe warunki) od stycznia 2012
 • w przypadku złożenia wniosku w styczniu 2017 przedawnieniu podlega Kindergeld za lata 2012 i wcześniejsze, Kindergeld przysługuje (o ile spełnione są pozostałe warunki) od stycznia 2013.

Postępowanie

Wniosek należy złożyć do Familienkasse właściwej dla miejsca zamieszkania. Jeżeli rodzice lub dziecko mieszkają w Polsce, wniosek składamy natomiast do Bundesagentur für Arbeit, Familienkasse Sachsen, 09092 Chemnitz.

Wniosek należy złożyć na urzędowym formularzu dostępnym na stronie internetowej urzędu:

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do Kindergeldu, w szczególności

 • akt urodzenia dziecka
 • zaświadczenia o zameldowaniu rodziców i dziecka
 • zaświadczenia o dochodach rodziców
 • zaświadczenie o innych pobieranych świadczeniach rodzinnych
 • zaświadczenie o składzie rodziny.

Rozpatrzenie wniosku trwa regularnie kilka miesięcy. Zgodnie z przepisami wniosek powinien zostać rozpatrzony przed upływem 6 miesięcy od daty przedłożenia wszystkich koniecznych dokumentów. Dopiero po upływie tych 6 miesięcy można rozważać podjęcie środków ochrony prawnej z tytułu przewlekłości postępowania.

W praktyce Familienkasse Sachsen nie domoga się przedkładania tłumaczeń polskojęzycznych dokumentów na niemiecki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami miałaby do tego jednak prawa, nie można dlatego wykluczyć, że ta praktyka się w przyszłości zmieni na niekorzyść wnioskodawców.

Typowe przypadki

Ojciec prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech, cała rodzina z dzieckiem mieszka w Polsce

Kindergeld przysługuje dopiero po stwierdzeniu przez niemiecki Urząd Skarbowy nieograniczonego obowiązku podatkowego w Niemczech. Ponadto należy wykazać faktyczne prowadzenie działalności w Niemczech w danym okresie. Można to przykładowo zrobić przedkładając faktury i wyciągi bankowe niemieckiej firmy.

Rodzice się rozwiedli, ojciec mieszka i pracuje w Niemczech, matka z dzieckiem mieszka w Polsce

Warunki przyznania Kindergeldu spełnia wprawdzie ojciec, ale świadczenia przysługują matce, ponieważ to w jej gospodarstwie domowym przebywa dziecko. Problematyczne w tej konstelacji może okazać sie uzyskanie od ojca koniecznych do złożenia wniosku dokumentów.

Rodzice się rozwiedli, obydwoje nadal mieszkają i pracują w Niemczech. Dziecko mieszka u dziadków w Polsce. Matka płaci 200 EUR miesięcznie na utrzymanie dziecka, ojciec 100 EUR.

Kindergeld przysługuje rodzicowi płacącemu więcej na utrzymanie dziecka, w naszym przypadku matce. Kindergeld mógłby również być płacony bezpośrednio dziadkom, ale obydwoje rodzice musieliby na to wyrazić zgodę.


ZDJĘCIA: ŹRÓDŁO WWW.FLICKR.COM, LINK DO LICENCJI, 1) Poppy And Friends, Link do zdjęcia, Autor: Henry Burrows, 2) Euro bills, LINK do ZDJĘCIA, Autor: reynermedia                                        

73 thoughts on “Kindergeld dla Polaków

 1. Dzień dobry, mój mąż od 4 miesięcy pracuje w Niemczech i chcielibyśmy złożyć wniosek o zasiłek Kindergeld. Chciałabym ten wniosek złożyć samodzielnie bez pośredników. Co się stanie w sytuacji gdy coś źle wypełnię lub nie dostarczę wszystkich dokumentów. Czy Familienkasse wezwie mnie do uzupełnienia dokumentów czy jest takie ryzyko, że odrzuci mój wniosek. Dziękuję za odpowiedź.

 2. Witam czy jest jakis nr do familienkasse po polsku udziela informacji od chemniz

 3. Dzień dobry, pracuję jako opiekunka osób starszych w Niemczech, mam nieletnia córkę, czy mam prawo pobierać kinder gelt?

 4. Witam,czy jako jedynego dokumentu ktorego mi brakuje jest zaświadczenie Ojca o meldunku w DE moze spowodowac odmowe przyznania zasiłku? Ojciec mieszka i jest zameldowany w DE ale nie udostepni mi tego zaświadczenia…

 5. Pracuję jako opiekunka i mam nieletniego syna, czy mogę starać się o Kinder geld?

 6. Czy decyzja o przyznaniu kindergeld przychodzi na adres w Polsce, czy na adres w Niemczech?

 7. @Marzena
  Decyzja przychodzi na znany urządowi adres zamieszkania wnioskodawcy, w praktyce będzie to regularnie adres podany we wniosku.

 8. @Barbara Mróz
  Tak, jeżeli spełnia Pani warunki (nieograniczony obowiązek podatkowy względnie miejsce zamieszkania w Niemczech).

 9. Witam
  Mam taki problem ze w listopadzie dostałem ankietę do wypełnienia i odesłania i od tamtej pory mam wstrzymany kindergeld nie znam na tyle dobrze języka żeby dogadać się przez telefon z urzędnikiem wiec próbowałem pisać e-mail ale bez żadnej odpowiedzi już mija mi pół roku a ja dalej nie wiem o co chodzi dlaczego mam wstrzymywany kindergeld wszystkie wymagane dokumenty odesłałem do familenkasse czy mógłby ktoś pomóc mi w tej sprawie z góry dziękuje

 10. witam mam pytanie czy mogę elektroniczne uzupełnić dokumenty do wypłaty zasiłku rodzinnego w Niemczech ?Adres pracy meza to Segenthal Max Bögl na jaki adres emeil trzeba to wysłać bo powiem szczerze że już się pogubiłam . Z góry dziękuję za pomoc . pozdrawiam Marzena

 11. Dzień dobry Kieruje prośbę ponieważ nie mam pojęcia gdzie tak naprawdę mam uzyskać informację. W 2016 roku złożyłam w Polsce wniosek na syna o świadczenie 500+ponieważ partner przebywał za granicą wniosek został przesłany do tamtejszej instytucji w 2017 roku tak poinformowano mnie w Dziale koordynacji w Poznaniu, nie mam wiadomości jak dalece rozpatrywany jest wniosek. Gdzie jeszcze mogę otrzymać informację. JOANNA

 12. Witam czy istnieje jakiś numer do famillienkassen by móc porozmawiać z Polakiem???

 13. Witam jestem po rozwodzie moj były mąż pracuje i mieszka za granicą tam prowadzi działalność gospodarczą ja w Polsce jestem z dwójką dzieci nie pracuje złożyłam wniosek o 500+ do polskiego urzędu poinformowali mnie ze w Polsce mi się nie należy tylko w Niemczech czy jest jakaś możliwość. Zeby dowiedzieć się w języku polskim (ponieważ nie znam. Niemieckiego) na jakim etapie są świadczenia bo od 3 miesięcy nie dostałam nawet żadnego wniosku do wypełnienia

 14. @Patrycja
  Nie ma oficjalnej infolinii w języku polskim. Z osobą rozpatrującą wniosek się Pani i tak nie połączy, informacji udziela tylko infolinia.

 15. Dzień dobry. Mąż pracuje w Niemczech od 2013 u niemieckiego pracodawcy pobieramy zasiłek rodzinny w Niemczech ja mieszkam w Polsce, czy otrzymamy 500+ na pierwsze dziecko teraz od 01.07 2019?

 16. Witam mam pytanie. Mam córkę z poprzedniego małżeństwa której ojciec mieszka i pracuje na stałe w Niemczech. Otrzymuje na nią kindergeld. Moje pytanie jeśli wyszłam ponownie za mąż czy nadal ki przysługuje na córkę kindergeld.? Zaznaczam że obecny mąż nie adoptowal ani nie przysposobil córki. Proszę o pomoc i odpowiedz

 17. @Monika
  Kindergeld przysługuje temu rodzicowi, w którego gospodarstwie domowym mieszka dziecko. Ponowne wyjście za mąż nie ma wpływu na Kindergeld.

 18. Witam.Mąż pbieral kindergeld lecz od 15 sierpnia zaprzestał pracy w Niemczech i zaczął w Luxemburgu.Wysłaliśmy list do familienkasse ,ze od 15 maz zakończył prace ,ze prosimy o zaświadczenie od kiedy do kiedy byl wyplacany kindergeld i w jakiej kwocie.Czy dostanę od nich takie zaświadczenie?.

 19. Witam mam pytanie męża zwolnili z pracy w trakcie chorobowego prawdopodobnie tam gdzie był ubezpieczony będą mu wypłacać chorobowe a czy rodzinne mu się należy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *